Nie jesteś pewien czy felgi pasują? Zadzwoń do eksperta: +48 602 618 606, +48 608 044 170.

2020-02-21

Kiedy kupować opony letnie?Przeciętny kierowca wymienia opony co około 4 do 5 lat. Wiąże się to oczywiście z wydatkami, które większość z nas chce minimalizować. Robimy to na kilka sposobów. Kupując opony w sklepach internetowych w cenach niższych niż w sklepach stacjonarnych. Innym sposobem jest kupowanie opon letnich już zimą, kiedy ich ceny wydają się być bardziej przystępne, niż w szczycie sezonu, przypadającym na miesiące marzec i kwiecień. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Czy wcześniejsze kupno opon letnich zawsze oznacza niższą cenę? Sprawdźmy to.

Opony letnie – popularne modele

Opony samochodowe można podzielić na dwie grupy: opony popularne, występujące w gamie standardowych rozmiarów. Są przeznaczone do większości modeli samochodów osobowych, poruszających się po naszych drogach. Druga grupa to opony w rzadziej spotykanych konfiguracjach i rozmiarach. Z uwagi na swoje parametry, takie jak niski profil, duża szerokość lub średnica, są znacznie droższe. Biorąc pod uwagę to, że większość kierowców kupuje opony standardowe, firmy produkują je w ilościach masowych, a dostępność jest duża o każdej porze roku. Przekłada się to bezpośrednio na ich cenę, która jest stabilna przez niemal cały rok. Z uwagi na olbrzymi wolumen, jednostkowy koszt wyprodukowania takiej opony jest niższy od kosztu produkcji opony w rozmiarze nietypowym. Wahania cen opon letnich kupowanych zimą i latem, nie są szczególnie duże. Co więcej, kupując takie opony w szczycie sezonu, bardzo często można trafić na promocje i obniżki, którymi sklepy walczą o nowych klientów. Z naszego punktu widzenia, niezbyt uzasadnione jest kupowanie opon letnich w typowych rozmiarach już w zimie. Wyjątkiem może być wyraźnie niższa cena, co jednak można łatwo porównać z ceną tych samych opon sprzedawanych latem.

Opony letnie w rozmiarach nietypowych

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku kupna opon letnich w rozmiarach niestandardowych. Są one produkowane w mniejszej ilości sztuk, co oznacza wyższą cenę. Latem, kiedy rośnie zapotrzebowanie na nie, mogą osiągać ceny wyższe niż zimą. Innym powodem skłaniającym sklepy do obniżenia cen opon letnich zimą, jest chęć szybkiego pozbycia się towaru z magazynu i zrobienia miejsca na opony zimowe. Pamiętajmy również o tym, że w interesie sklepu nie leży długie przechowywanie opon, które przekłada się na zajmowanie miejsca, a przede wszystkim na starzenie się opony i utratę wartości. Aby dokonać takiej sprzedaży, sklepy z oponami chętnie obniżają zimą cenę opon nietypowych. Jest to również cenna wiedza, którą klient może wykorzystać do tego, aby negocjować cenę takich opon ze sprzedawcą.
Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 405 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-21
Wszystko zgodnie z opisem. Felgi bardzo dobrze zabezpieczone.
2024-06-19
Polecam
pixelpixel