Nie jesteś pewien czy felgi pasują? Zadzwoń do eksperta: +48 602 618 606, +48 608 044 170.

2019-11-18

Zimowe wyjazdy - gdzie opony zimowe są obowiązkowe?Zima to znakomita pora roku na zwiedzanie świata samochodem. Ceny noclegów w hotelach są niższe, niesamowitym przeżyciem jest również oglądanie obcych miejsc w scenerii śniegu. Wyjazd w góry na narty, jarmarki bożonarodzeniowe, weekendowy wypad za granicę na baseny termalne. Możliwości jest mnóstwo. Zanim jednak wyruszymy w zimową podróż za granicę, należy odpowiednio przygotować do niej samochód. Jednym z wymogów mogą być opony zimowe.

W jakich krajach opony zimowe są obowiązkiem

W Europie przybywa państw, w których obowiązuje nakaz jazdy zimą na oponach zimowych. Jest to podyktowane przede wszystkim względami bezpieczeństwa, ale również koniecznością upłynnienia ruchu i eliminowania zjawisk, że samochód na oponach letnich nie może pokonać wzniesienia, tamując ruch na drodze i paraliżując całe miasta.

Kraje, w których zimą trzeba jeździć na oponach zimowych to:

 • Norwegia – od 1 listopada do pierwszego poniedziałku po świętach Wielkanocnych.
 • Szwecja – od 1 grudnia do 31 marca.
 • Finlandia – od 1 grudnia do końca lutego.
 • Estonia – od 1 grudnia do 1 marca.
 • Łotwa – od 1 grudnia do 1 marca.
 • Litwa – od 1 listopada a 1 kwietnia.
 • Niemcy – zależnie od warunków panujących na drogach).
 • Czechy – od 1 listopada do 31 marca.
 • Austria – od 1 listopada do 15 kwietnia.
 • Słowenia – obowiązek posiadania łańcuchów śniegowych (na oponach lub w bagażniku).
 • Chorwacja – od 15 listopada do 15 kwietnia.
 • Rumunia – od 1 listopada do 31 marca na drogach ośnieżonych i oblodzonych.
 • Słowacja – od 15 listopada do 31 marca.
 • Bośnia i Hercegowina – od 15 listopada do 15 kwietnia.
 • Serbia – od 1 listopada do 1 kwietnia.
 • Turcja – od 1 grudnia do 1 kwietnia. Wybierając się zimą do jednego z powyższych krajów, koniecznie należy zadbać o założenie w samochodzie opon zimowych. Dlaczego?

  Korzyści z jazdy na oponach zimowych za granicą

  Bezpieczeństwo

  Najważniejsza zaleta wynikająca z posiadania opon zimowych w samochodzie to bezpeiczeństwo w trakcie jazdy. Opony zimowe poprawiają znacząco przyczepność samochodu do drogi, skracają drogę hamowania i ułatwiają wjazd na strome podjazdy i wzniesienia. Poruszanie się samochodem z oponami zimowymi jest również łatwiejsze i przyjemniejsze, szczególnie w tych miejscach, w których odśnieżanie dróg nie odbywa się priorytetowo.

  Brak mandatów

  Brak opon zimowych na wyposażeniu samochodu może skutkować nałożeniem mandatu karnego na kierowcę, w razie ewentualnej kontroli lub interwencji policyjnej. W zależności od kraju, wysokość mandatu za brak opon zimowych może dochodzić nawet do kilku tysięcy złotych. Wydatek ten może być zbliżony do kosztu kupna nowych opon i ich montażu.

  Inne oszczędności

  Jednak nie tylko na mandacie mogą kończyć się nasze wydatki, wynikające z braku opon zimowych. Unieruchomiony w ten sposób samochód na drodze, zostanie odholowany przez pomoc drogową do bezpiecznego miejsca. Za tę usługę rzecz jasna zapłaci niefrasobliwy kierowca. Tu również wydatki za holowanie mogą przyprawiać o ból głowy i zrujnować budżet.

  Terminowy dojazd

  Wybierając się na zimowy wyjazd za granicę, zazwyczaj mamy już zarezerwowane pokoje w hotelu lub innych ośrodkach. Spóźnienie spowodowane niemożliwością dojazdu wywołanego brakiem opon zimowych, to nasza strata. Po pierwsze pobyt się skraca, nie wykorzystujemy wszystkich opłaconych świadczeń, a ponadto narażamy się na dodatkowe koszta holowania i mandatu.

  Ochrona samochodu

  Nie ma łatwiejszego sposobu na wpadnięcie w poślizg i uszkodzenie samochodu, niż jazda zimą na letnich oponach. W najlepszym wypadku może się to skończyć na uszkodzonej feldze i oponie, a w najgorszym na zniszczonym całkowicie samochodu i urazach lub śmierci. Czy nie lepiej takich okoliczności unikać, poprzez profilaktyczne stosowanie opon zimowych. Są one tym bardziej potrzebne, w im wyższej położone tereny zamierzamy dojechać.

  Gdzie pojechać zimą na ferie?

  Słowacja, baseny termalne

  Chyba nie ma lepszego pomysłu na zimowy wypoczynek, jak kąpiel w rozgrzewających basenach termalnych. Na terytorium Słowacji jest ich naprawdę wiele, łącznie z najpopularniejszą Tatralandią. Duża ilość basenów wypełnionych ciepłą wodą termalną z ujęć podziemnych, nie tylko korzystnie wpływa na samopoczucie, ale również ma właściwości zdrowotne i jest polecana dla osób cierpiących na reumatyzm. Aby dojechać do basenów, konieczne może być pokonanie wzniesień, pagórków i przejazd ośnieżonymi dolinami. Opony zimowe wydają się tam być niezbędne.

  Austria, wyprawa na narty

  Austria i jej góry to znakomita okazja na zimową wyprawę z całą rodziną. Szczególnie polecamy ten kierunek wszystkim, którzy kochają aktywne spędzanie czasu i zdobywanie gór zimą. Doskonale przygotowane szlaki o zróżnicowanym poziomie spełnią oczekiwania wszystkich turystów.

  Finlandia, Wioska Św. Mikołaja

  Warto czasami przenieść się do świata dziecięcych marzeń i fantazji i odwiedzić Wioskę św. Mikołaja w Finlandii. Zimą warunki drogowe w Finlandii nie należą do łatwych i bez opon zimowych można zapomnieć o sprawnej i bezpiecznej jeździe. Tym bardziej przydadzą się one tym osobom, które w trakcie swojego pobytu zechcą zwiedzić inne atrakcje tego skandynawskiego kraju. Spośród nich warto wymienić Park Narodowy Lemmenjoki czy możliwość obejrzenia zorzy polarnych na żywo.
 • Zaufane Opinie IdoSell
  4.91 / 5.00 329 opinii
  Zaufane Opinie IdoSell
  2024-04-15
  Bardzo szybka obsługa
  2024-04-15
  Witam Polecam sklep i obsługę sprawy załatwiają perfekcyjnie. Pozdrawiam
  pixelpixel