Nie jesteś pewien czy felgi pasują? Zadzwoń do eksperta: +48 602 618 606, +48 608 044 170.

2020-01-08

Stalowe czy aluminiowe - które felgi lepszeWśród kierowców i właścicieli samochodów toczy się od dłuższego czasu dyskusje, które felgi są lepsze do samochodu? Aluminiowe, czy może stalowe? Każda ze stron przytacza własne argumenty, które często nie mają wiele wspólnego z prawdą. A jak to wygląda w rzeczywistości, patrząc obiektywnym okiem?

Co lżejsze – alufelgi czy stalówki?

Jednym z koronnych argumentów, które mają przesądzać o tym że felgi aluminiowe felgi aluminiowe są lepsze od stalowych jest to, że są ponoć lżejsze. Czy aby na pewno? Okazuje się że nie. Felgi aluminiowe w rzeczywistości są cięższe do felg stalowych. Wynika to z konieczności użycia większej ilości materiału, aby wyprodukować felgę. To oczywiście jeszcze może się różnić zależnie od tego, jaki rozmiar i kształt będzie miała alufelga. Można jednak przyjąć, że waga felg stalowych i aluminiowych jest do siebie zbliżona lub alufelgi są cięższe od felg stalowych. Czy jednak powinno to być powodem do tego, aby twierdzić że felgi stalowe są lepsze? Zdecydowanie nie.

Wzornictwo – felgi aluminiowe nie mają sobie równych

Nic tak jak alufelgi nie wpływa korzystnie na wygląd samochodu. Umiejętnie wybrane felgi aluminiowe mogą dodawać samochodowi sportowego stylu, dynamiczności i odróżniają go od innych modeli poruszających się po drogach. Felgi z aluminium pięcioramienne, wieloramienne, ze szprychami, z rantem i wiele innych. Olbrzymi wybór pozwala precyzyjnie dopasować wygląd obręczy do swoich potrzeb oraz tego co potrzebuje nasz samochód. Ponadto nie wolno zapominać, że stopy aluminium to nie tylko możliwość dowolnego kształtowania wyglądu felg, ale również możliwość ich ciekawego wykończenia, w tym chromowanie, malowanie na dowolny kolor, wykończenie na połysk lub matowe.

Felgi aluminiowe a wentylacja hamulców

Na pewno każdy z Państwa wie, jak jest zbudowana klasyczna felga stalowa. Jest to arkusz blachy wyprofilowanej w taki sposób, aby stworzyć kształt walca. Niewielka ilość otworów nie zapewnia wystarczającego wentylowania hamulców, szczególnie tych w samochodach o większej mocy silnika, które zachęcają do sportowej jazdy. Przegrzanie hamulców może mieć poważne konsekwencje, między innymi doprowadzić do niebezpieczny sytuacji na drodze. Felgi aluminiowe dzięki swojej budowie, mają znacznie więcej otwartych przestrzeni. Pomagają one skutecznie wentylować tarcze hamulcowe, w sposób bezpieczny i kontrolowany odprowadzając z nich ciepło i poprawiając wydajność pracy.

Alufelgi są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne

Przez długi czas sądzono, że felgi z aluminium są mało wytrzymałe. Co więcej, uważano że wjechanie na takich felgach do dziury w drodze, spowoduje ich trwałe uszkodzenie. W praktyce jest zupełnie inaczej. Alufelgi są tak samo, a nawet bardziej wytrzymałe od felg stalowych. Przede wszystkim produkuje się je ze stopów aluminium z dodatkami uszlachetniającymi i dobrze wpływającym na elastyczność i sprężystość. Będąc jednorodnym odlewem, felga aluminiowa skutecznie i bezpiecznie przenosi obciążenia na zawieszenie samochodu, które je tłumi i neutralizuje. Co więcej, zanim felgi aluminiowe znanych producentów trafią do sprzedaży, przechodzą liczne testy i próby wytrzymałościowe, potwierdzające ich jakość i bezpieczeństwo.

Czyszczenie felg aluminiowych

Na korzyść felg z aluminium przemawia również to, że są odporne na korozję. Nie wymagają malowania i odświeżania, a ich utrzymanie w czystości jest bardzo proste, polega na zastosowaniu specjalistycznych środków czyszczących, którymi wystarczy obręcze spryskać, odstawić na kilkanaście minut, a na końcu spłukać zanieczyszczenia bieżącą wodą. Podsumowując, jednym z najlepszych wyborów w zakresie felg samochodowych są felgi z aluminium. Nie tylko ładne, ale przede wszystkim wytrzymałe i bardzo łatwe w eksploatacji.
Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 403 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-15
Bardzo profesjonalne doradztwo. Szybka wysyłka.
2024-07-15
Obsługa w należytym porządku. Aktualizacje statusu zamówienia na bieżąco w formie maili. Wszystko pewnie, jasno i klarownie. Polecam
pixelpixel