Nie jesteś pewien czy felgi pasują? Zadzwoń do eksperta: +48 602 618 606, +48 608 044 170.

2022-10-31

Rodzaje felg aluminiowych

Niewiele osób wie, że pod ogólnym określeniem felgi aluminiowe, kryje się bardzo zróżnicowana i ciekawa technologia ich produkcji. Wyróżnić możemy dwa podstawowe rodzaje alufelg, czyli felgi odlewane i felgi kute. Czym różnią się od siebie i które z nich wybrać, kiedy przymierzamy się do zakupu?

Jak powstają aluminiowe felgi odlewane?

Felgi odlewane to najpopularniejszy rodzaj felg aluminiowych, które powstają przez wlanie do form stopu aluminium w formie płynnej. Ciekłe aluminium wypełnia formę, a następnie w niej zastyga, tworząc felgę. Po wyjęciu jej z formy, trafia do starannej obróbki. Jest polerowana, szlifowana, a następnie lakierowana. Tak przygotowana felga aluminiowa jest gotowa do sprzedaży i montażu na samochodzie.

Jak produkowane są felgi kute?

Zdecydowanie inaczej wygląd proces produkcji felg kutych. Produkowane one są z jednego kawałka aluminium, które powstało wskutek sprasowania ze sobą większej ilości arkuszy i płyt aluminiowych pod dużym ciśnieniem. Felgi kute charakteryzują się bardzo dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i zalicza się je do jednych z najbardziej wytrzymałych felg.

Jak rozpoznać felgi kute od odlewanych?

Na pierwszy rzut oka może być trudno odróżnić felgi kute od felg odlewanych. Różnicę jednak zauważymy, kiedy zechcemy podnieść felgę kutą w ręce. Jest ona wyraźnie lżejsza niż felga odlewana. Innym sposobem na to, jak rozpoznać felgi kute jest przyjrzenie się ich budowie. Jeśli felgi składają się z kilku elementów, łączonych ze sobą przez spawanie lub skręcanie śrubami, także mamy do czynienia z felgami kutymi. Felgi odlewane powstają w jednym kawałku i nie widać na nich żadnych spoin i spawów (chyba że felga w przeszłości była naprawiana).

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 405 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-15
Bardzo profesjonalne doradztwo. Szybka wysyłka.
2024-07-06
Wszystko super. Profesjonalna i miła obsługa, szybka realizacja, oferta poprawiana i dopasowywana do klienta.
pixelpixel