Rodzaje felg aluminiowych
Niewiele osób wie, że pod ogólnym określeniem felgi aluminiowe, kryje się bardzo zróżnicowana i ciekawa technologia ich produkcji. Wyróżnić możemy dwa podstawowe rodzaje alufelg, czyli felgi odlewane i felgi kute. Czym różnią się od siebie i które z nich wybrać, kiedy przymierzamy się do zakupu?
Jak powstają aluminiowe felgi odlewane?
Felgi odlewane to najpopularniejszy rodzaj felg aluminiowych, które powstają przez wlanie do form stopu aluminium w formie płynnej. Ciekłe aluminium wypełnia formę, a następnie w niej zastyga, tworząc felgę. Po wyjęciu jej z formy, trafia do starannej obróbki. Jest polerowana, szlifowana, a następnie lakierowana. Tak przygotowana felga aluminiowa jest gotowa do sprzedaży i montażu na samochodzie.
Jak produkowane są felgi kute?
Zdecydowanie inaczej wygląd proces produkcji felg kutych. Produkowane one są z jednego kawałka aluminium, które powstało wskutek sprasowania ze sobą większej ilości arkuszy i płyt aluminiowych pod dużym ciśnieniem. Felgi kute charakteryzują się bardzo dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i zalicza się je do jednych z najbardziej wytrzymałych felg.
Jak rozpoznać felgi kute od odlewanych?
Na pierwszy rzut oka może być trudno odróżnić felgi kute od felg odlewanych. Różnicę jednak zauważymy, kiedy zechcemy podnieść felgę kutą w ręce. Jest ona wyraźnie lżejsza niż felga odlewana. Innym sposobem na to, jak rozpoznać felgi kute jest przyjrzenie się ich budowie. Jeśli felgi składają się z kilku elementów, łączonych ze sobą przez spawanie lub skręcanie śrubami, także mamy do czynienia z felgami kutymi. Felgi odlewane powstają w jednym kawałku i nie widać na nich żadnych spoin i spawów (chyba że felga w przeszłości była naprawiana).