Nie jesteś pewien czy felgi pasują? Zadzwoń do eksperta: +48 602 618 606, +48 608 044 170.

2021-11-22

Poznaj przyczyny ząbkowania opon

<

Ząbkowanie opon to jedna z najczęstszych przyczyn zbyt szybkiego zużywania się bieżnika. Niestety w dalszym ciągu wielu kierowców nie wie czym jest ząbkowanie opon, jak do niego dochodzi oraz w jaki sposób można temu zjawisku zapobiegać.

Co to jest ząbkowanie opon

Ząbkowanie opon to ich nierównomierne zużywanie się na całym obwodzie. Tam gdzie bieżnik opony mocniej dociska do drogi, zużywa się szybciej. Tam gdzie słabiej, wolniej. Wydawać by się mogło że opona dociskana jest do drogi na całej powierzchni z równomierną siłą. Niestety nie. Rozkład mas to jedno, ale wpływ ma na to wiele innych czynników. Opisujemy je poniżej.

Ząbkowanie opon – przyczyny

  • Układ rzeźby bieżnika – do ząbkowania opon dochodzi częściej, jeśli odległości pomiędzy barkami i klockami bieżnika są większe. Dochodzi wówczas do ich uginania się pod wpływem ciężaru pojazdu oraz działających sił.
  • Mieszanka opony – z im twardszej mieszanki opony zostały wykonane, tym większe prawdopodobieństwo że wystąpi w nich ząbkowanie, a same opony będą bardziej hałaśliwe. Ciśnienie w oponach – wiele osób jest przekonanych że wyższe niż zaleca producent ciśnienie w oponach to korzyść dla bieżnika. Nic podobnego. Nadmierna wartość ciśnienia w oponach sprzyja ich ząbkowaniu.
  • Zawieszenie pojazdu – zużyte elementy zawieszenia i układu amortyzacyjnego sprawiają, że opony na osi nienapędzanej będą szybciej się zużywać i ząbkować. Szczególnie podczas jazdy po nierównościach. Naprawa wyząbkowanych opon na tej osi jest możliwa np. podczas szybszej jazdy krętymi drogami. Dochodzić wówczas będzie do tzw. szlifowania opon i usuwania nierówności.
  • Sposób jazdy – agresywna jazda, nagłe hamowanie i przyspieszanie – to wszystko sprzyja ząbkowaniu. Zmiana sposobu jazdy na bardziej ostrożną i delikatną może znacząco poprawić stan opon i ograniczyć ich ząbkowanie.
  • Zły stan dróg – to, w jakim stanie są drogi, po których jeździmy również nie jest bez znaczenia. Koleiny, dziury, nierówności. Nawierzchnia, na której opona nie ma z nią przez cały czas kontaktu może przyspieszać zjawisko ząbkowania. Potęgowane ono jest przez niesprawny układ zawieszenia, który nie wybiera wstrząsów i sprawia że opony podskakują na asfalcie.

Naprawa wyząbkowanych opon

Czy możliwe jest naprawienie opon wyząbkowanych? Jest to możliwe, choć cały proces należy uznać za czasochłonny. Naprawa wyząbkowanych opon polega na zeszlifowaniu, czyli starciu nierówności. Można to robić przy użyciu specjalistycznych urządzeń, jak również podczas jazdy po krętych drogach. Wówczas równaniu się ulegają opony na osi nienapędzanej. Wchodząc w zakręt, bieżnik się ściera równomiernie. Decydując się na tę metodę naprawy wyząbkowanych opon, należy przede wszystkim pamiętać o swoim bezpieczeństwie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 388 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-28
Wszystko OK
2024-05-27
Transakcja przebiegła bardzo sprawnie. Zadałem pytanie, czy wybrane felgi będą odpowiednie do mojego samochodu. Otrzymałem (szybko) odpowiedź potwierdzającą. Felgi kurier dostarczył szybciej niż deklarowano w ofercie
pixelpixel