Nie jesteś pewien czy felgi pasują? Zadzwoń do eksperta: +48 602 618 606, +48 608 044 170.

2021-02-23

Po czym poznać, że doszło do uszkodzenie czujników ciśnienia w oponach?

Czujniki ciśnienia opon są dziś standardowo montowane we wszystkich nowo produkowanych samochodach. To bardzo przydatne urządzenie, które informuje kierowcę o spadku ciśnienia w oponie. Powodem takiego zdarzenia może być przebicie opony, wykrzywienie felgi lub naturalny spadek ciśnienia, np. po kilku miesiącach od pompowania.

Jak działa czujnik ciśnienia opon?

Wyróżnić można dwa rodzaje czujników ciśnienia opon. Pierwszy z nich to prostsze rozwiązanie, wykorzystujące czujnik ABS. Na jego podstawie komputer analizuje prędkość i częstotliwość obracania się kół na osi i kiedy wyniki zaczynają się różnić, sygnalizuje spadek ciśnienia w oponie. Ten rodzaj czujników jest tańszy w produkcji i montażu, ale również zapewnia mniej dokładne wyniki. Drugi rodzaj czujników to czujniki TPMS, które wyposażone są w niewielki nadajnik radiowy i znajdują się wewnątrz opon. Wkręcane są do zaworu i w ten sposób nieustannie monitorują ciśnienie w oponie. Kiedy jego wartość odbiega od ustawionego w komputerze, informacja wyświetlana jest na desce rozdzielcze.

Awaria czujnika ciśnienia opon

Jak wszystkie urządzenia mechaniczne i elektroniczne, również czujnik ciśnienia opon może ulec awarii. Co jest jej przyczyną i jak wygląda naprawa? Wszystko zależy od samego rodzaju czujnika.

Czujnik ciśnienia opon wykorzystujący ABS

Niewątpliwą zaletą prostych czujników ciśnienia, korzystających z danych wysyłanych przez czujniki ABS, jest ich niezawodność. Działają one na zasadzie rezystancji i odczytywania impulsów elektromagnetycznych. Do awarii zazwyczaj dochodzi z powodu uszkodzeń mechanicznych. Urwany kabel lub zanieczyszczenie bądź wilgoć, która fałszuje wyniki. Sposób naprawy takich czujników polega na wymianie uszkodzonego elementu na nowy. Związane z tym koszta raczej nie należą do wysokich, a naprawę można przeprowadzić w domowym garażu.

Czujnik TPMS i jego awaria

Bezpośrednie czujniki ciśnienia opon są urządzeniami bardziej skomplikowanymi. Zawierają one kilka integralnych elementów. Usterka jednego z nich wpływa na pracę całego urządzenia i skutkuje wyświetlaniem błędu. Co może ulec uszkodzeniu w czujniki TPMS?

  • Rozładowana bateria– awaria czujnika ciśnienia opon TPMS najczęściej powodowana jest przez rozładowaną baterię. Znajduje się ona wewnątrz czujniki i z zasady nie podlega wymianie. Owszem, można tego dokonać przy pomocy chałupniczych metod, ale producent tego nie przewiduje. Z tego też powodu w czujniki nie ma żadnych klapek i wieczek,pozwalających w łatwy sposób dotrzeć do baterii. Jest ona zamknięta w monolitycznej konstrukcji, gwarantującej szczelność. W przypadku kiedy czujnik ciśnienia opon ma rozładowaną baterię, zaleca się wymianę czujnika na nowy.
  • Uszkodzony nadajnik– komunikacja pomiędzy czujnikami TPMS a komputerem pokładowym odbywa się drogą radiową. Każdy czujnik ciśnienia opon wyposażony jest w miniaturowy nadajnik – transponder. Zasila go właśnie wcześniej wspomniana bateria. Do uszkodzenia nadajnika zwykle dochodzi w czasie wymiany opon. Nieumiejętne ich ściąganie z felgi i gwałtowny kontakt stalowej łychy wulkanizacyjnej z delikatnym czujnikiem, zwykle prowadzi do jego uszkodzenia. Aby tego uniknąć, warto informować swoje wulkanizatora przed przystąpieniem do wymiany opon, że samochód posiada w nich wewnętrzne czujniki.

Czym objawia się awaria czujnika ciśnienia opon?

Kierowca informowany jest o awarii czujnika przez wyświetlenie żółtej ikonki – piktogramu, na desce rozdzielczej samochodu. Skąd wiadomo czy ten komunikat nie dotyczy zbyt niskiego ciśnienia w oponie, a właśnie awarii? Należy to sprawdzić przy pomocy manometru ręcznego. Jeżeli odczytana na nim wartość pokazuje że ciśnienie jest w normie, mamy do czynienia z awarią. Jak ją usunąć?

Czujnik ciśnienia opon – naprawa

Zanim udamy się do wulkanizatora celem wymiany uszkodzonego czujnika opon na nowy, warto wcześniej zresetować ustawienia i wyłączyć na chwilę samochód. Jeśli po ponownym zapaleniu samochodu błąd się nie pojawił, może to wskazywać na jego tymczasowość. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak jeździć i obserwować ;) Kiedy jednak błąd nie znika, trzeba przygotować się na wydatek i wizytę w zakładzie wulkanizacyjnym. Ile kosztuje nowy czujnik TPMS? To zależy od wybranego przez nas modelu. Oryginalne części OEM są kilkukrotnie droższe od zamienników równoważnej jakości. Należy pamiętać że czujniki ciśnienia opon to standaryzowane urządzenia, dedykowane dla różnych marek. Bez trudu można zatem znaleźć tańsze i wiarygodne czujniki dla swojego samochodu, w cenie kilkudziesięciu, zamiast kilkuset złotych. Po wymianie czujnika ciśnienia opon, należy go jeszcze aktywować, tak aby komputer pokładowy zaczął się z nim komunikować. Można tego dokonać bezpośrednio z menu samochodu.

Czy możliwa jest samodzielna wymiana czujnika ciśnienia opon TPMS?

Jest to trudne, z uwagi na konieczność zdjęcia opony z felgi. Nie dysponując odpowiednimi urządzeniami, można doprowadzić do trwałego uszkodzenia felgi i opony. Związane z tym koszta wielokrotnie będą przewyższać cenę, którą zapłacilibyśmy za wykonanie tej usługi u wulkanizatora.

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 405 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-05
fajny kontakt, szybka dostawa i jak u niewielu za pobraniem. - polecam
2024-06-20
Bardzo dobry kontakt i wsparcie przy zamówieniu, szybka dostawa
pixelpixel