Nie jesteś pewien czy felgi pasują? Zadzwoń do eksperta: +48 602 618 606, +48 608 044 170.

2021-05-05

Po co są dekielki w felgach?

Czy oglądając felgi aluminiowe, zastanawialiście się kiedyś co to takiego te małe, okrągłe środkowe elementy? Są to dekielki do felg. Przez niektórych nazywane również kołpaczkami. Jaką pełnią rolę? Z czego są wykonane? Czy można je dokupić jeśli ulegną zgubieniu lub uszkodzeniu?

Z czego zbudowane są dekielki do felg?

Dekielki do felg najczęściej wykonane są z wytrzymałego i elastycznego tworzywa sztucznego. Mogą również występować jako wykonane z aluminium lub innego stopu. Mocowanie dekielków do felg najczęściej odbywa się na wcisk. Rzadziej można spotkać dekielki mocowane śrubami. W przypadku oryginalnych felg samochodowych znanych producentów, na powierzchni dekielków znajduje się ich logo.

Do czego służą dekielki do felg

Kołpaczki do felg mają do spełnienia dwie ważne role. Pierwsza z nich to podniesienie estetyki obręczy. W jej środkowym miejscu znajduje się otwór na piastę. Gdyby nie dekielek, byłaby ona widoczna. Jej wygląd zwykle nie jest atrakcyjny i nie komponuje się dobrze z zadbanym wyglądem felgi aluminiowej Wypełniając otwór na piastę dekielkiem, w prosty sposób tworzymy jednolitą stylistycznie całość. Drugą rolą takich dekielków jest ochrona piasty przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Woda, piasek, kurz, błoto, śnieg, sól. To wszystko może penetrować nieosłoniętą niczym piastę, doprowadzając do jej szybszej korozji. Kiedy zostanie zabezpieczona dekielkiem, będzie służyła znacznie dłużej.

Jak zmierzyć dekielki do felg

Dekielki mogą ulec zniszczeniu lub zagubieniu. Pracują one w bardzo niekorzystnych warunkach atmosferycznych, a także nagrzewają i wychładzają się do ekstremalnych temperatur. Może to prowadzić do utraty elastyczności. W wyniku tego, dekielek może odpaść z felgi np. po wjechaniu w dziurę. Co wówczas możemy zrobić? Nie pozostaje nic innego, jak zamówić nowe dekielki. Na szczęście ich wybór jest bardzo duży, a ceny przystępne. Aby łatwo dopasować pasujący dekielek, wystarczy zmierzyć średnicę otworu na piastę i jej głębokość. Zwykle są to uniwersalne wymiary, dzięki czemu dopasowanie nowego dekielka jest proste i szybkie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 329 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-15
Bardzo dobrze
2024-04-08
Produkt zgodny z opisem i szybko przysłany. Cena dużo niższa niż na Oponeo.
pixelpixel