Nie jesteś pewien czy felgi pasują? Zadzwoń do eksperta: +48 602 618 606, +48 608 044 170.

2020-11-16

Opony z kolcami na zimę - alternatywa dla łańcuchówZima za pasem, co oznacza te same problemy dla wielu kierowców. Brak wystarczającej przyczepności opon do drogi, a co za tym idzie niebezpieczeństwo i problemy w pokonywaniu podjazdów. Jak można sobie z tym radzić, kiedy sama opona zimowa nie wystarcza? Oczywistym rozwiązaniem jest oczywiście komplet łańcuchów śniegowych, zakładanych na wszystkie koła w samochodzie. Niestety, ich założenie jest czasochłonne i męczące. Dodatkowo dla osoby, która nigdy tego nie wykonywała, może to oznaczać ryzyko popełnienia podstawowych błędów. W konsekwencji, łańcuch w trakcie jazdy może się rozpiąć i pozostać na drodze. Czy jest alternatywa dla łańcuchów śniegowych? Owszem!

Opony zimowe z kolcami – co to takiego?

Opony kolcowane są bardzo popularne w krajach Skandynawii oraz we Włosach. W Polsce i pozostałych krajach Europy słyszano o nich, ale zobaczyć je na żywo jest już znacznie trudniej. O tym dlaczego – w dalszej części artykułu. Jak wygląda i jak jest zbudowana opona z kolcami? Na pierwszy rzut oka wygląda tak samo jak każda inna opona zimowa. Gruby bieżnik z lamelami ułatwiającymi wgryzanie się w śnieg oraz … charakterystyczne otwory w rzeźbie bieżnika. Otwory te służą właśnie do montażu kolców.

Jak zbudowane są kolce do opon?

Kolce do opon zimowych wykonane są z bardzo wytrzymałej stali, odpornej na uszkodzenia mechaniczne. Mają zwykle stożkowy kształt, który ułatwia wbijanie się w lodową nawierzchnię i pozwala zachować przyczepność. Montaż kolców do opony kolcowanej odbywa się zwykle na wcisk i jest on wykonany w fabryce, na etapie produkcji opon.

Czy opony z kolcami są legalne w Polsce?

Niestety nie. Poruszanie się w Polsce samochodem z oponami kolcowanymi jest zabronione. Podobnie jak w większości innych krajów Europy. Wynika to przede wszystkim z obaw o uszkodzenie asfaltowej nawierzchni przez kolce. Jazda samochodem wyposażonym w opony kolcowane jest natomiast dopuszczalna na torach wyścigowych i terenach prywatnych. Za jazdę samochodem z oponami kolcowanymi po drogach publicznych, może nam grozić nawet utrata dowodów rejestracyjnego.

Jak dbać o opony zimowe z kolcami?

Przede wszystkim opony kolcowane służą do jazdy po drogach pokrytych lodem. Używając ich do jazdy po drogach asfaltowych, dobrze utrzymanych, narażamy zarówno opony, jak i nawierzchnię na uszkodzenie. To z tego powodu opony z kolcami są dopuszczone do legalnego użytkowania tylko w Norwegii i Włoszech – wybranych rejonach. Zimowe utrzymanie tamtejszych dróg odbywa się „na biało” - nie są stosowane sole i inne środki do rozpuszczania lodu zalegającego na drodze.

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 405 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-06
Wszystko super. Profesjonalna i miła obsługa, szybka realizacja, oferta poprawiana i dopasowywana do klienta.
2024-06-18
Bardzo sprawna i fachową pomoc przy doborze alufelg.
pixelpixel