Nie jesteś pewien czy felgi pasują? Zadzwoń do eksperta: +48 602 618 606, +48 608 044 170.

2020-09-07

Opony run flat czy zwykłe?Opony run flat już od dłuższego czasu dostępne są na rynku. Mimo to, w dalszym ciągu wielu kierowców nie ma pojęcia o tym, co kryje się pod tą tajemniczą nazwą. Czym zatem są opony samochodowe typu run flat? Jak sama nazwa wskazuje, która notabene pochodzi z języka angielskiego, opony run flat to opony do jeżdżenia bez powietrza. Oczywiście nie przez cały czas, ale wystarczający do tego aby bezpiecznie dojechać do serwisu wulkanizacyjnego, w którym awaria będzie mogła być naprawiona.

Jak działają opony run flat?

Opony run flat różnią się od klasycznych opon znacznie grubszym materiałem, z którego są wykonane. Poprawia to ich wytrzymałość na przebicie oraz uszkodzenie mechaniczne. Jeśli dojdzie do utraty ciśnienia, np. na skutek przebicia opony, przecięcia jej lub uszkodzenia zaworu. Na zwykłej oponie pozbawionej powietrza bardzo trudno się jedzie. Jest to wręcz niemożliwe i grozi poważnym uszkodzeniem felgi, a także samej opony. Dzięki temu że opony runflat są grubsze, a przez to bardziej wytrzymałe, nawet kiedy nie są wypełnione powietrzem, można na nich bezpiecznie poruszać się po drodze. Oczywiście z prędkością znacznie niższą niż w standardowych wypadkach, jednak w zdecydowany sposób ułatwia to dotarcie do serwisu, bez potrzeby wymiany koła na koło zapasowe na miejscu.

Jakie zalety mają opony run flat?

  • Wygoda i bezpieczeństwo – podróżowanie na takich oponach jest wygodne i bezpieczne. Nie grozi nam nagła utrata powietrza z opony, np. w razie przebicia, jak ma to miejsce w klasycznych oponach. Dzięki temu o wiele łatwiej można zapanować nad pojazdem i bezpiecznie się zatrzymać lub dojechać do celu podróży.
  • Mniejsze ryzyko kradzieży – wielu przestępców stosuje metodę „na oponę”, aby ukraść pojazd. W tym celu dokonuje jej przebicia lub rozsypuje na drodze gwoździe, licząc na to że kierowca się zatrzyma, opuści pojazd w celu obejrzenia usterki, a oni w tym czasie go ukradną. Z oponami run flat nie jest to potrzebne. Można na nich dalej jechać, mimo wyświetlanego na desce rozdzielczej komunikatu o spadku ciśnienia w oponie.
  • Więcej miejsca w bagażniku – kolejna ważna zaleta opon run flat dotyczy tego, że można w ich przypadku zrezygnować z koła zapasowego wożonego w bagażniku. W ten sposób uzyskuje się dodatkową powierzchnię, szczególnie cenną w przypadku samochodów zasilanych LPG.

Czy opony run flat mają wady?

Jeśli zastanawiasz się w dalszym ciągu czy kupić dla siebie opony run flat, czy może klasyczne opony, warto abyś poznał pewne wady, które z pewnością takie opony posiadają.
  • Duży hałas – opony run flat są twardsze, a przez to generują znacznie większy hałas podczas jazdy. Szczególnie w długich trasach może to być uciążliwe dla kierowcy i pasażerów, ale jest to jednak kwestia indywidualna, zależna m.in. od klasy samochodu i stopnia, w jakim zostało wyciszone jego wnętrze.
  • Droższa naprawa – opony run flat są bardziej wymagające w ewentualnej naprawie, co czyni ją droższą i nie każdy zakład wulkanizacyjny dysponuje technologią, pozwalającą na jej skuteczne przeprowadzenie. Należy o tym pamiętać i liczyć się z tym, że naprawa opony run flat będzie dla nas droższa.
  • Brak możliwości naprawy – oczywiście nie wszystkich, ale tylko wybranych opon runflat. Wybierając takie opony, musimy pamiętać że nie każdy model w równym stopniu nadaje się do naprawy. W wybranych przypadkach, kiedy opona run flat nie nadaje się do naprawienia, trzeba się liczyć z koniecznością kupna nowej.
  • Wyższa cena – kolejnym argumentem przemawiającym na niekorzyść opon run flat, szczególnie w przypadku mniej zamożnych grup klientów, jest ich wyższa cena. Podczas kiedy klasyczna opona może kosztować pomiędzy 100 a 200 złotych, tak opona run flat w identycznym rozmiarze będzie kosztowała 2 do 3 razy więcej. To w naturalny sposób znacząco podwyższa wszystkie koszta eksploatacji samochodu, czyniąc je dla wielu osób trudnymi do udźwignięcia.
W ofercie posiadamy zarówno klasyczne opony samochodowe dostępne w wielu wariantach, jak również nowoczesne i bardzo wydajne opony run flat w konkurencyjnych cenach na rynku.
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 329 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
Sprawna realizacja i wysyłka zamówienia, kompetentna i pomocna obsługa. Polecam.
2024-04-15
Obsługa zamówienia, kontakt z konsultantem i termin dostawy na bardzo dobrym poziomie , Polecam
pixelpixel