Nie jesteś pewien czy felgi pasują? Zadzwoń do eksperta: +48 602 618 606, +48 608 044 170.

2021-01-04

Kiedy zmienić opony na zimowe?


Nie jesteś pewien czy to już ten czas, kiedy należy wymienić opony letnie na zimowe? Co roku ten sam dylemat – umawiać już wizytę u wulkanizatora lub samodzielnie zakładać komplet kół zimowych do samochodu? Jeśli i tym razem się nad tym zastanawiasz, mamy kilka cennych wskazówek.

Temperatura prawdę Ci powie, kiedy zakładać opony zimowe

Najprostszym wskaźnikiem do wymiany opon letnich na zimowe, jest temperatura powietrza w ciągu dnia. Kiedy utrzymuje się ona na poziomie poniżej 7 stopni Celsjusza, to już ten moment by zmienić koła. Oczywiście jest to umowna granica. Nic złego się nie stanie, jeśli wymiana odbędzie się przy 8 lub 9 stopniach. Jesienią temperatury powietrza są bardzo zmienne. Rano możemy mieć do czynienia z przygruntowym przymrozkiem, podczas gdy w ciągu dnia temp. może dochodzić do 20 stopni Celsjusza. Wskazany jest zatem zdrowy rozsądek. Jeżeli wczesnym rankiem wyjeżdżasz samochodem do pracy i może Cię zastać przymrozek, warto zmienić opony na zimowe wcześniej. Bezpieczeństwo przede wszystkim i nie należy go uzależniać od tego, że przez kilka lub kilkanaście dni będziemy jeździć ciepłymi popołudniami na zimowych oponach.

Stan opon i prognozy pogody

Innym wskaźnikiem do zmiany opon na zimowe jest stan dotychczasowych opon letnich i prognozy pogody na najbliższe dni. Jeśli opony letnie, które do tej pory miałeś w samochodzie nie są w najlepszym stanie, bieżnik jest na granicy wytrzymałości, lepiej wcześniej niż później założyć do samochodu opony zimowe. Skuteczniej poradzą sobie one z odprowadzaniem spod kół wody z jesiennych opadów, szczególnie jeśli zapowiadane są przez dłuższy czas.

Komfort samodzielnej wymiany opon przy dobrej pogodzie

Odwieczny spór pomiędzy zwolennikami osobnego kompletu kół zimowych i letnich, a fanami wymiany opon u wulkanizatora przybiera na sile w okresie jesiennym. Argumentem osób, które dokonują samodzielnej wymiany kół jest oszczędność pieniędzy i czasu. Opony letnie mogą wymienić na zimowe wtedy, kiedy sami tego chcą i nic za to nie płaca. Niestety, jeśli nie dysponują dużym garażem, wymiana zwykle odbywa się na podjeździe, pod gołym niebem. Należy zatem być przewidującym, aby dokonać jej przy sprzyjającej pogodzie. Często po pracy, kiedy chcemy odpocząć, a nie siłować się z zapieczonymi śrubami. Osoby korzystające z usług zakładów wulkanizacyjnych nie muszą się przemęczać fizycznie, natomiast muszą się liczyć z dodatkowym wydatkiem, a także koniecznością wcześniejszego umówienia terminu wizyty w zakładzie wulkanizacyjnym.

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 405 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-21
Piękne felgi. Super szybka dostawa.
2024-06-18
Bardzo sprawna i fachową pomoc przy doborze alufelg.
pixelpixel