Nie jesteś pewien czy felgi pasują? Zadzwoń do eksperta: +48 602 618 606, +48 608 044 170.

2020-01-15

Jakie opony lepsze - całoroczne czy sezonowe?Opony to jeden z najważniejszych systemów bezpieczeństwa samochodu. Oczywiście wielu kierowców nie postrzega tego w ten sposób, traktując opony jako niezbędny element do jazdy i szukając najtańszych na rynku ofert – w tym bieżnikowanych i używanych. Inna grupa kierowców w poszukiwaniu oszczędności celowo zapomina o regularnej wymianie opon. Ich samochody mają opony liczące po 10 lat, nie posiadające bieżnika lub zimą poruszające się na oponach letnich i odwrotnie. Niestety, każda z tych praktyk negatywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy i jej komfort. Aby temu zaradzić i zachęcić niektórych kierowców do wymiany starych opon na nowe, przygotowaliśmy ciekawy artykuł. Można się z niego dowiedzieć, co będzie lepszym wyborem: opony sezonowe, czy może całoroczne?

Opony całoroczne niesłusznie demonizowane

Konstrukcja opon całorocznych uwzględnia możliwość ich użytkowania zarówno latem, jak i zimą. Specjalnie wyprofilowany bieżnik zapewnia odprowadzenie wody, jak i skuteczne „wgryzanie” się w śnieg i błoto. Oczywiście kompromisy nigdy nie są tak skuteczne jak rozwiązanie dedykowane, czyli w tym przypadku opony sezonowe. Jednak dla kierowców, którzy w ciągu całego roku nie pokonują dużej ilości kilometrów, poruszają się głównie w obszarze miejskim, w niedalekich odległościach od swojego domu, a w przypadku intensywnych opadów śniegu nie mają potrzeby wyjeżdżania samochodem, opony całoroczne mogą zdać egzamin. Zdecydowanie się na ten wybór powinno jednak być poprzedzone chłodną kalkulacją i poznaniem pewnych ograniczeń. Przede wszystkim jest to gorsza sprawność użytkowania ich zimą niż w przypadku opon zimowych, a z kolei latem większy poziom hałasu podczas jazdy z prędkościami autostradowymi. Z kolei podkreślić należy oszczędność finansową, wynikającą ze stosowania opon całorocznych. Opony takie kupujemy raz na kilka lat. Mając takie opony, nie musimy również odwiedzać tak często zakładów wulkanizacyjnych i umawiać się sezonową wymianę ogumienia.

Opony sezonowe – letnie i zimowe

Dla kogo dedykowane są opony sezonowe i kiedy najlepiej się spisują? Przede wszystkim powinni ich używać kierowcy, którzy regularnie użytkują samochód, czy to w celach prywatnych czy zawodowych. Aby lepiej poznać wszystkie zalety opon sezonowych, warto przeczytać poniższą część artykułu.

Poznaj zalety opon letnich

 • Wykonane z twardszej mieszanki gumowej, gwarantującej wolniejsze ścieranie podczas jazdy z prędkościami autostradowymi,
 • Bieżnik zaprojektowany do skutecznego odprowadzania wody spod kół,
 • Konstrukcja opon redukująca szum i hałas podczas jazdy z prędkościami autostradowymi,
 • Zapewnienie dobrej przyczepności podczas jazdy na wprost i po łuku,
 • Redukcja ilości spalanego paliwa dzięki zmniejszonym oporom tarcia,
 • Wyższy komfort prowadzenia pojazdu i precyzja sterowania przy suchej nawierzchni.

Poznaj zalety opon zimowych

 • Wykonane z mieszanki, która zachowuje elastyczność i miękkość przy minusowej temperaturze,
 • Zapewniają dobrą przyczepność na drodze pokrytej błotem pośniegowym,
 • Ułatwiają ruszanie na śliskiej, mokrej i ośnieżonej nawierzchni,
 • Poprawiają komfort prowadzenia, lepiej amortyzując nierówności,
 • Dają poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych,
 • Umożliwiają sprawną jazdę niezależnie od warunków drogowych i pogodowych.

Opony sezonowe wymogiem w niektórych krajach

Abstrahując od czynników finansowych, za wyborem opon sezonowych, a szczególnie opon zimowych przemawia jeszcze jeden fakt. Wiele krajów wymaga od kierowców poruszania się zimą na oponach zimowych. Kierowcom, którzy nie dostosowali się do tych wymogów i jeżdżą na oponach letnich, mogą grozić poważne konsekwencje finansowe i karne. Ich wysokość wielokrotnie może przekraczać koszt zakupu i montażu opon zimowych, co ma skłonić kierowców do ich zakładania. Planując wyjazd własnym samochodem do takich krajów lub innych, w których zimy bywają intensywne, warto od razu zdecydować się na zakup i montaż takich opon. Ferie zimowe połączone z wypadem na narty do Włoch, Szwajcarii czy Austrii, wyprawa własnym samochodem po krajach skandynawskich, czy nawet święta spędzone w Beskidach. Jeśli lubisz jeździć samochodem i poruszasz się nim dalej niż w obrębie kilku kilometrów od swojego domu, opony sezonowe są naturalnym i oczywistym wyborem.

Opony letnie i zimowe a cena zakupu

Czy argument że opony sezonowe są drogie, jest wystarczający do tego aby ich nie kupować? Zdecydowanie nie. Kontrargumenty dla takiego stanowiska są następujące:
 • Zakup kompletu opon sezonowych to wydatek rzędu od 800 do 2000 złotych zależnie od wielkości i modelu opon. Opony zwykle kupuje się raz na 4 lub 5 lat.
 • Opony sezonowe znacząco podnoszą poziom bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu. Czy wyceniasz swoje i innych zdrowie i życie na 2000 złotych, czy jest dla Ciebie znacznie cenniejsze.
 • Opony sezonowe można kupować na raty. Jeśli nie masz możliwości aby zapłacić za opony jednorazowo, zawsze można skorzystać z ofert sklepów, realizujących sprzedaż w systemach ratalnych. To duże udogodnienie, pozwalające rozłożyć cały koszt zakupu opon nawet na 12 dogodnych rat.
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 329 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-15
Witam Polecam sklep i obsługę sprawy załatwiają perfekcyjnie. Pozdrawiam
2024-04-15
Obsługa zamówienia, kontakt z konsultantem i termin dostawy na bardzo dobrym poziomie , Polecam
pixelpixel