Nie jesteś pewien czy felgi pasują? Zadzwoń do eksperta: +48 602 618 606, +48 608 044 170.

2019-10-21

Jakie felgi na zimę - mniejsze czy większeZimie w Polsce bardzo często towarzyszą fatalne warunki na drogach. Poruszanie się po jezdniach pokrytych błotem pośniegowym, śniegiem i lodem wymaga nie tylko odpowiedniej techniki jazdy, ale również wyposażenia samochodu w dobrej jakości opony zimowe. Jednak czy tylko opony zimowe są tak ważne? A może nieco uwagi należy poświęcić również felgom, na które zostaną one założone. Jednym z częstszych pytań w tej materii jest pytanie o rozmiar. Czy na zimę lepsze są felgi mniejsze czy większe? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Rozmiar felgi – zawsze z zaleceniami producenta

Jeżeli producent dopuszcza w konkretnym modelu stosowanie dwóch średnic obręczy, np. 14 i 15 cali, możemy na zimę założyć mniejsze felgi, a latem jeździć na większych. Oczywiście, zimą można również wykorzystywać felgi letnie i zakładać na nie opony zimowe w odpowiednim rozmiarze. Z tego rozwiązania najczęściej korzystają kierowcy, będący w posiadaniu jednego kompletu felg stalowych, na których poruszają się przez cały rok. Jeśli jednak posiadamy ładne felgi aluminiowe, dobrze jest zainwestować w drugi komplet felg na zimę. Najtańsze, a zarazem najwygodniejsze będą felgi stalowe. Kiedy już kupujemy drugi zestaw takich felg, warto pomyśleć o wyborze tych mniejszych.

Jakie zalety mają mniejsze felgi na zimę?

Przede wszystkim w ślad za mniejszą średnicą felgi idzie zwykle mniejsza szerokość opony. Węższe opony łatwiej nabierają przyczepności na śliskiej drodze lub pokrytej błotem pośniegowym. Dzięki mniejszej powierzchni styku, uzyskuje się większy nacisk na pojedyncze koło, co ułatwia sprawne ruszenie z miejsca. Ponadto samochodu na węższych oponach są łatwiejsze do kierowania podczas jazdy w koleinach z błota i lodu. Nie można również nie wspomnieć o bardzo przyziemnym powodzie, dla którego warto zdecydować się na mniejsze felgi na zimę. Są one po prostu tańsze w zakupie, podobnie jak tańsze są opony zimowe w mniejszych rozmiarach.

O czym pamiętać kupując mniejsze felgi na zimę?

Jeżeli decydujemy się kupić nowe felgi na zimę, koniecznie należy sprawdzić to, jaki rozmiar dopuszcza producent. Szerokość felgi, średnica, średnica otworu centralnego, odsadzenie czyli ET oraz ilość i rozstaw śrub powinny być zgodne z zaleceniami producenta. Jeżeli nie mamy pewności czy wybieramy dobry model felg na zimę, można poprosić o pomoc sprzedawcę, który po numerze VIN dobierze odpowiednie felgi. Jeżeli nie samochód nie podoba nam się na mniejszych felgach, zawsze można zakupić drugi komplet felg w takim samym rozmiarze jak te, które obecnie są zainstalowane w samochodzie i dobrze się w nim sprawują.

Nowości

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 329 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
Super kontakt i pomoc w złożeniu zamówienia, szybka realizacja. Gorąco polecam.
2024-04-08
Obsługa bardzo dobra. Pełna profeska, na potwierdzenie Pan obsługujący praktycznie nie potrzebował pomocy komputera, aby podać wymiary pasujących opon itd. Polecam. Dodatkowo cena do dogadania, oczywiście w granicach rozsądku.
pixelpixel