Nie jesteś pewien czy felgi pasują? Zadzwoń do eksperta: +48 602 618 606, +48 608 044 170.

2019-09-09

Jak zabezpieczyć felgi aluminiowe na zimęFelgi aluminiowe utożsamiane są z tym, że pozostają bardzo odporne na korozję. Po części to prawda. Jednak nie są to felgi zupełnie odporne na inne czynniki zewnętrzne, które mogą być dla nich sporym zagrożeniem. Do takich zalicza się między innymi sól, która w Polsce jest stosowana do zimowego utrzymania przejezdności dróg. Jest to jednym z powodów tego, że wielu kierowców decyduje o zdjęcie alufelg na zimę i założeniu opon zimowych na felgach stalowych. Czy to jednak konieczne? A może istnieją pewne sposoby na to, aby w dalszym ciągu jeździć zimą na felgach aluminiowych, nie martwiąc się o ich bezpieczeństwo? Oczywiście że tak.

Co zimą zagraża felgom aluminiowym – sól drogowa?

Jest kilka potencjalnych zagrożeń, które są bardzo niebezpieczne zimą dla felg aluminiowych. Pierwszym z nich jest sól. Sól drogowa wykorzystywana jest przez służby utrzymania dróg do usuwania z nich lodu i niedopuszczania do zamarzania wody na jezdni. Niestety, sól jest groźna dla elementów metalowych, mogąc wywoływać na nich korozję. Stopy aluminium, które z założenia są odporne na korozję, nie zawsze takie muszą być. W zależności od innych dodatków metali, które w nich występują, korozja może się na nich pojawiać w ograniczonej ilości. Ponadto sól działa niszcząco na warstwę ochronną, którą jest zwykle bezbarwna powłoka lakiernicza. Może przyczyniać się do jej osłabienia, łuszczenia, pękania i odpadania. Odsłonięta w ten sposób część felgi jest bardziej podatna na zanieczyszczenia, które pod wpływem temperatury mogą na trwałe wnikać w powierzchnię felgi.

Śliska nawierzchnia to ryzyko uszkodzenia felgi

Zimą technika jazdy musi ulec diametralnej zmianie. Powinniśmy poruszać się po drogach wolniej, ostrożniej i z wyprzedzeniem przewidywać różnego rodzaju sytuacje. Jazda po śliskich drogach zimą, wiele razy może się skończyć uderzeniem kołem w wysoki krawężnik. Im większa siła takiego uderzenia, tym bardziej może ucierpieć aluminiowa felga Felgi aluminiowe. Od niegroźnych, ale i nieestetycznych otarć, aż po pęknięcie uniemożliwiające dalsze korzystanie z niej. Na szczęście i tę sytuację można ograniczyć, poprzez stosowanie odpowiednich opon zimowych ze specjalnym rantem ochronnym, zabezpieczającym alufelgi przed bocznym uderzeniem.

Zabezpieczenie alufelg przed solą drogową

Najskuteczniejszą formą ochrony alufelg przed zimowymi warunkami, jest pokrycie ich specjalną warstwą wosku. Tworzy on trwałą i bardzo wytrzymałą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, odseparowując od nich aluminiową felgę. Najskuteczniejsze w działaniu są woski twarde i powłoki ceramiczne, które tworzą na powierzchni obręczy wytrzymałą warstwę, odporną na działanie wilgoci, niskich temperatur i agresywnych środków chemicznych, w tym również soli. Zanim jednak przystąpimy do woskowania felg, należy je starannie przygotować do tego zabiegu.

1. Umyj felgi aluminiowe

Rób to dopiero wtedy, kiedy felgi są zimne. W pierwszej kolejności dokładnie spłucz je wodą, a następnie równomiernie spryskaj je preparatem z pianą aktywną, która usunie wszystkie zanieczyszczenia bez szorowania. Na powierzchni felg aluminiowych gromadzi się wiele trudnych do usunięcia osadów, takich jak pył z klocków hamulcowych, masy bitumiczne itp. Nie należy ich usuwać metodami mechanicznymi, gdyż może to spowodować zarysowanie powierzchni felg. Zamiast tego spryskujemy felgi pianą aktywną i pozostawiamy na dłuższy czas, aż brud samoczynnie spłynie z obręczy.

2. Spłukiwanie felg aluminiowych

Felgi dokładnie opłukujemy, tak aby pozbyć się całej piany i brudu. Jeżeli jakieś zanieczyszczenia nie uległy zmyciu, należy powtórzyć cykl z pianą aktywną raz jeszcze, ponownie spłukując brud. Czynność powtarzamy aż do uzyskania oczekiwanego efektu. Kiedy felgi zostaną już starannie opłukane, pozostawiamy je na dłuższy czas do pełnego wyschnięcia.

3. Nałożenie warstwy ochronnej z wosku

Ostatnim etapem pracy jest woskowanie felg. Czynność tę można wykonywać z użyciem różnego rodzaju produktów, które są dostępne w łatwych do aplikacji płynach lub w postaci past do ręcznego nakładania. W przypadku felg z wieloma ramionami i wąskimi przestrzeniami pomiędzy nimi, wygodniejszy w użyciu jest wosk w płynie. Ułatwia on dotarcie do wszystkich wąskich szczelin. Jeżeli jednak alufelgi mają 5 ramion, można się pokusić o woskowanie metodą ręczną. Liczba warstw zależeć będzie od zaleceń producenta. Pamiętać jednak trzeba o tym, że każdą kolejną warstwę nakładamy dopiero wtedy, kiedy poprzednia będzie już twarda i sucha.

Alternatywa dla felg aluminiowych na zimę

Jeżeli bardzo sobie cenisz swoje alufelgi i nawet pomimo najlepszej ochrony nie chcesz ich narażać na warunki zimowe, mamy dla Ciebie alternatywę. Najbezpieczniejszą formą zabezpieczenia felg aluminiowych przed zimą, jest ich przechowywanie w garażu. Na czym jednak jeździć? Oczywiście na felgach stalowych. Są one wielokrotnie tańsze od alufelg i łatwiejsze do naprawy w razie uszkodzenia. Felgi stalowe można szybko i łatwo oczyścić i zabezpieczyć farbami, nadając im neutralny wygląd lub montując dedykowane kołpaki plastikowe.
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 329 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-15
Witam Polecam sklep i obsługę sprawy załatwiają perfekcyjnie. Pozdrawiam
2024-04-15
Obsługa zamówienia, kontakt z konsultantem i termin dostawy na bardzo dobrym poziomie , Polecam
pixelpixel