Nie jesteś pewien czy felgi pasują? Zadzwoń do eksperta: +48 602 618 606, +48 608 044 170.

2019-09-30

Jak wyczyścić alufelgiFelgi aluminiowe bardzo ładnie wyglądają na samochodzie, dodając mu elegancji i sportowego stylu. Niestety, są również bardzo podatne na zabrudzenia. Jest to w dużej mierze uzależnione od ich wzoru. Regularne mycie alufelg jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który nie tylko gwarantuje im ładny wygląd, ale również przedłuża bardzo dobry stan techniczny. Jak należy prawidłowo czyścić felgi, aby uzyskać oczekiwany efekt niewielkim nakładem pracy, a przy okazji nie zaszkodzić samym alufelgom?

Pozwól felgom się schłodzić

Nigdy nie należy myć felg tuż po zakończonej jeździe, kiedy są gorące lub nawet ciepłe. Różnica termperatur, która powstanie w momencie kontaktu z wodą sprawia, że wewnątrz materiału mogą zachodzić mikro naprężenia, osłabiające wytrzymałość całej konstrukcji. Mycie rozgrzanych felg jest również bardzo groźne dla ich powłoki zewnętrznej. Warstwa bezbarwnego lakieru może wówczas ulec złuszczeniu, zmatowieniu lub nawet odpryskiwać. Aby tego uniknąć, czyszczenie felg rozpoczynamy wtedy, kiedy są one już chłodne i samochód zdążył odstać kilkanaście minut na postoju.

Usunięcie największych zabrudzeń wodą

Brud na felgach można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to świeży i łatwy do usunięcia strumieniem wody brud. Jest nim błoto, kurz, pył, brudna woda. Drugi rodzaj brudu znajduje się poniżej i mocno przylega do felg. Jest nim osad, który pod wpływem temperatury mocno przywarł do powierzchni alufelg. Aby do niego dotrzeć, należy pierwsze usunąć wierzchnią warstwę zanieczyszczeń. Najbezpieczniej i najwygodniej jest to zrobić silnym strumieniem wody, którym spłukujemy alufelgi.

Użycie specjalistycznego środka do mycia felg

Kiedy pierwsze zabrudzenia zostały już usunięte z naszych felg, można przystąpić do ich właściwego czyszczenia. W tym celu należy się zaopatrzyć w specjalny środek do mycia felg aluminiowych. Jest to rodzaj piany aktywnej, którą nakłada się na felgi z plastikowego opakowania, przypominającego opakowanie na płyn do mycia szyb. Spryskujemy nim równomiernie całą powierzchnię alufelg i pozostawiamy na kilkanaście minut, aż zaczną zachodzić reakcje. Pod wpływem wilgoci i powietrza, środek zaczyna się pienić i powierzchniowo czyścić alufelgi. Aktywna piana powoduje oderwanie cząsteczek brudu od aluminium, umożliwiając ich dokładne spłukanie. Widocznym znakiem tego, że środek do mycia felg zaczyna działać, jest wytworzenie się piany i zmiana koloru środka na różowy lub czerwony.

Spłukanie felg bieżącą, czystą wodą

Po określonym czasie, dokładnie spłukujemy alufelgi wodą. Zmywamy w ten sposób osad i pianę, odświeżając wygląd felg. Spłukiwanie należy wykonać bardzo dokładnie, tak aby piana i zabrudzenia zostały wypłukane ze wszystkich możliwych i trudno dostępnych miejsc.

Powtarzamy cykl czyszczenia pianą aktywną

Mocno zabrudzone felgi aluminiowefelgi aluminiowe oraz te z wieloma trudno dostępnymi miejscami, mogą wymagać kilkukrotnego powtórzenia zabiegu. Aby piana miała szansę rozpuścić osad na każdej części obręczy, można samochód unieść do góry przy pomocy podnośnika i obrócić luźne koło. Zabieg należy również powtórzyć wtedy, kiedy alufelgi nie były czyszczone od bardzo dawna i ilość zabrudzeń i osadów jest na tyle duża, że piana nie jest w stanie ich usunąć za jednym razem

Zabezpieczenie felg woskiem

Co następnie należy zrobić ze świeżo umytymi i czystymi alufelgami? Zaleca się ich zabezpieczenie przy pomocy dedykowanych wosków. Mogą one być nakładane jako wosk w płynie lub paście. Zadaniem wosku jest uzyskanie powłoki ochronnej na powierzchni felg aluminiowych, dzięki czemu osad i brud nie będą przylegać do powierzchni stopu aluminium. Wykonanie takiego zabiegu nie jest ani kłopotliwe, ani czasochłonne, a pozwala na znacznie dłużej zachować czystość obręczy i ułatwić w przyszłości ich mycie.

Czego nie robić myjąc felgi aluminiowe

Kiedy już wiesz jak należy czyścić felgi aluminiowe, warto przypomnieć czego nie należy robić podczas ich mycia.

• Nie szoruj felg aluminiowych – do mycia alufelg nie należy stosować szczotek ani innych chropowatych przedmiotów, działających na zasadzie tarcia. Szczotki, szmatki, gąbki – mogą doprowadzić do zarysowania powierzchni felg aluminiowych, trwale uszkadzając ich powłokę ochronną. Jeżeli pomiędzy ściereczkę, gąbkę lub do włosia szczotki dostaną się ziarenka piasku, pojawienie się zarysowań jest więcej niż pewne.

• Nie myj felg aluminiowych na trawniku – stosowanie piany aktywnej do mycia felg aluminiowych jest wygodne i skuteczne, ale wymaga tego, aby robić to w miejscach do tego przeznaczonych. Powinno ono zapewniać bezpieczne odprowadzenie piany, osadów, wody i chemii do kolektorów i osadników, gwarantujących ich neutralizację.

Jak ułatwić sobie mycie felg

Najłatwiej, najszybciej i najdokładniej myje się felgi aluminiowe wtedy, kiedy są zdemontowane z samochodu i nie ma nich opon. Dlatego dobrze jest przeprowadzić ten zabieg po zakończeniu sezonu letniego, kiedy wymieniamy opony letnie na zimowe, najczęściej zainstalowane na felgach stalowych. Wówczas kładąc alufelgi płasko na ziemi, sprawiamy że piana nie będzie z nich tak szybko spływać i łatwiej dotrze do zakamarków.
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 329 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-15
Bardzo szybka obsługa
2024-04-08
Obsługa bardzo dobra. Pełna profeska, na potwierdzenie Pan obsługujący praktycznie nie potrzebował pomocy komputera, aby podać wymiary pasujących opon itd. Polecam. Dodatkowo cena do dogadania, oczywiście w granicach rozsądku.
pixelpixel