Nie jesteś pewien czy felgi pasują? Zadzwoń do eksperta: +48 602 618 606, +48 608 044 170.

2019-08-21

Jak sprawdzić ET felgiParametr ET jest niezwykle ważną wartością, kiedy zamierzamy kupić nowe felgi do swojego samochodu. Niestety, wiele osób albo o nim w ogóle nie słyszało, albo nie wie za co odpowiada parametr ET. Pragniemy wyjaśnić wszystkie te wątpliwości.

ET jest współczynnikiem odsadzenia felgi

Wyjaśniając to prostymi i zrozumiałymi słowami, ET jest odległością między płaszczyzną montażu felgi do piasty i osią poziomą symetrii felgi. Zachowanie prawidłowej wartości ET, zgodnie z zaleceniami producenta umożliwia bezproblemowe zmieszczenie koła w nadkolu. Jeśli ET jest za duże, koła będą wystawać poza obrys karoserii. Gdzie można znaleźć informacje o tym, jakie ET mają wybrane przez nas alufelgi? Informacje na ten temat powinny być dostępne w opisie produktu lub jego dokumentacji.

ET służy do tego, abyśmy wiedzieli jak głęboko w nadkolu będzie zainstalowane koło. Jednocześnie powinniśmy pamiętać o trzech ważnych rzeczach, związanych z ET.

1. Wartość ET może być dodatnia lub ujemna,
2. ET mając wartość ujemną oznacza, że koła będą wychodzić z nadkola na zewnątrz,
3. ET mając wartość dodatnią oznacza, że koła będą schowane wewnątrz nadkoli.

Kupując felgi, wiele osób zapomina sprawdzić wartość ET. Czy jest to parametr tak bardzo istotny jak inne informacje o felgach, chociażby ich szerokość, średnica czy rozstaw otworów na śruby? Oczywiście że tak. Niewłaściwie dobrane ET negatywnie wpływa na komfort jazdy, a ponadto może istotnie obniżać poziom bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Między innymi to z tego powodu przed zakupem felg, należy sprawdzić ich ET i porównać z ET samochodu

Zmiana wartości ET

Istnieją sposoby na bezpieczne zmienianie wartości parametru ET. W tym celu stosuje się specjalne krążki dystansowe, umieszczane pomiędzy piastą a felgą. Ten zabieg, oczywiście w granicach bezpieczeństwa stosuje się przy montażu felg sportowych. Złe dobranie felg do samochodu, w których ET jest zbyt wysokie sprawi, że koła nadmiernie schowają się w nadkolach. Doprowadzi to do ocierania się ich o elementy nadwozia i pogorszy sterowność samochodu. Z kolei za małe ET sprawia, że koła będą wystawać poza obrys karoserii, co może być powodem do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Dodatkowo, wjeżdżając takim samochodem w dziurę w drodze, można doprowadzić do uderzenia rantem nadkola w oponę i uszkodzić ją.

Jak bezpiecznie zmienić ET felg?

Można to robić wyłącznie w bezpiecznym zakresie, który wynosi max. 1% zalecanego rozstawu kół w konkretnym modelu samochodu. Stosować należy dedykowane dystanse, wykonane z wysokiej jakości stali. Dystanse pozwalają na dopasowanie do samochodu felg z innych modeli, których ET nieznacznie może się różnić od zaleceń producenta. Dystanse pomagają również w montażu do tego samego samochodu felg aluminiowych Felgi aluminiowe i stalowych, których nieco inna budowa może wpływać na różnice w wartościach ET.

Jak ręcznie zmierzyć ET felgi – krótka instrukcja

1. Mierzymy szerokość felgi po zewnętrznej stronie, od krawędzi do krawędzi
2. Uzyskany wynik dzielimy na połowę
3. Odwracamy felgę
4. Mierzymy odległość od osadzenia do brzegu felgi
5. Od uzyskanej wartości odejmujemy pierwszy wynik (połowę szerokości felgi)
6. Uzyskany wynik to właśnie ET!

Jak sami mogliście się przekonać, samodzielne zmierzenie ET felgi jest bardzo proste i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Wystarczy do tego wyłącznie zwijana miara stalowa i kawałek prostej listwy, którą mierząc odległość od osadzenia do krawędzi felgi, ułożymy na jej brzegu aby wyznaczyć górną krawędź. Uzyskany wynik może nam posłużyć do poznania wartości ET istniejących felg i pomoże w zakupie nowego kompletu, bez ryzyka pomyłki.

Nowości

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 329 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-15
Bardzo dobrze
2024-04-08
Obsługa bardzo dobra. Pełna profeska, na potwierdzenie Pan obsługujący praktycznie nie potrzebował pomocy komputera, aby podać wymiary pasujących opon itd. Polecam. Dodatkowo cena do dogadania, oczywiście w granicach rozsądku.
pixelpixel