Nie jesteś pewien czy felgi pasują? Zadzwoń do eksperta: +48 602 618 606, +48 608 044 170.

2021-09-21

Jak powstają felgi w technologii flow forming?

Proces produkcji felg aluminiowych jest bardzo skomplikowany i zróżnicowany. Obecnie istnieje wiele technologii produkowania alufelg, z których korzystają różni producenci. Wyróżnić można felgi kute, odlewane oraz produkowane metodą flow forming. Szczególnie ta ostatnia technologia produkcji felg wydaje się ciekawa. Jej nazwa brzmi tajemniczo, dlatego zdecydowaliśmy się nieco wyjaśnić ten temat.

Co to takiego flow forming?

Felgi produkowane w technologii flow forming powstają z jednego krążka metalu. Przy pomocy specjalnych walców działających pod bardzo dużym ciśnieniem oraz wysokiej temperatury, kształtowana jest felga. Flow forming felgi na pierwszy rzut oka mogą nie odróżniać się od klasycznie produkowanych alufelg. Różnica jest jednak zauważalna pod względem wagi i wytrzymałości..

Flow forming – felgi lżejsze od innych

Pierwszą korzyścią wynikającą ze stosowania felg produkowanych metodą flow forming jest ich mniejsza waga. Dzięki temu że formowanie felgi odbywa się pod dużym ciśnieniem walców, materiał uzyskuje większą gęstość. Usunięte z niego zostają mikro pęcherzyki powietrza, a cząsteczki metalu bardzo ściśle do siebie przylegają. Ograniczona waga felg to bardzo duża zaleta dla kierowców, którzy wykorzystują te obręcze w jeździe sportowej. Samochód szybciej się rozpędza, jest bardziej zwrotny, a droga hamowania ulega wyraźnemu skróceniu.

Alufelgi flow forming bardziej wytrzymałe

Felgi aluminiowe nie są niestety zbyt wytrzymałe. W kontakcie z przeszkodami fizycznymi często lubią pękać lub dochodzi w nich do innych uszkodzeń mechanicznych, takich jak odkształcenia. Felgi produkowane metodą flow forming są bardzo ciekawym wyjątkiem. Dzięki walcowaniu aluminium, czyli procesowi w którym zwiększa się jego gęstość, felgi zyskują na wytrzymałości. Ich gęstość wzrasta, przez co są sztywniejsze i lepiej przekazują ewentualne obciążenia i zniekształcenia na pozostałe elementy zawieszenia, które je amortyzują.

Ile kosztują felgi flow forming

Niestety flow forming felgi nie należą do najtańszych. Proces ich produkcji jest złożony i skomplikowany, wymaga również odpowiedniej linii produkcyjnej. Z uwagi na stosunkowo wysoką cenę, felgi tego typu najczęściej montowane są do samochodów sportowych, a także luksusowych aut klasy premium. Warto również nadmienić, że metodą flow forming produkowane są wyłącznie felgi aluminiowe w rozmiarze większym niż 18 cali. Wynika to z wymagań produkcyjnych.

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 369 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-18
Super kontakt i miła obsługa polecam.
2024-05-17
POMOCNA WERYFIKACJA ZAMÓWIENIA,REALIZACJA ZAMÓWIENIA BEZ ŻADNYCH NIEDOMÓWIEŃ I W STAŁYM KONTAKCIE TELEFONICZNYM. POLECAM SUPER.....
pixelpixel