Nie jesteś pewien czy felgi pasują? Zadzwoń do eksperta: +48 602 618 606, +48 608 044 170.

2022-03-21

Jak powstają felgi stalowe?

Felgi stalowe to produkt, z którym miał do czynienia chyba każdy kierowca. Powszechnie uznawane za niezbyt ładne, często są traktowane jak „biedniejszy kuzyn” felg aluminiowych. Często jednak zapominamy o licznych zaletach, które felgi stalowe posiadają. Są bardzo wytrzymałe, tańsze od felg aluminiowych i wbrew pozorom dostępne w znacznie większej ilości wzorów, niż tylko pełne felgi, które większość z nas kojarzy.

Czy wiesz jak odbywa się produkcja felg stalowych?

Bardzo często mamy do czynienia z przedmiotami codziennego użytku, o których powstaniu niewiele wiemy. Tam samo jest w przypadku felg stalowych. Kiedy ich potrzebujemy, po prostu zamawiamy je przez internet, w sklepie stacjonarnym lub kupujemy używane. Tymczasem zanim do naszych rąk trafi gotowy produkt, musi on przejść przez złożony proces produkcji. Polski producent felg stalowych pozwolił nam z bliska przyjrzeć się temu, jak takie felgi powstają.

Projektowanie felg

Pierwszym etapem jest oczywiście wykonanie projektu felg. Komputerowy model felg w różnych rozmiarach posłuży następnie do ich fizycznego wytworzenia. Projekt takich felg to nie tylko koncepcja wyglądu, ale również wymiary, grubość stali, rozmieszczenie otworów, wyważenie środka ciężkości. Kiedy projekt jest gotowy, można przystąpić do wykonania prototypu. Jest to kilka sztuk felgi danego typu, które zostaną wykorzystane w testach. Jeśli przejdą je pozytywnie, producent felg stalowych uruchomi główną produkcję.

Produkcja felg rozpoczyna się od dostawy materiału

Z czego produkuje się felgi? Oczywiście ze starannie selekcjonowanych gatunków stali. Zostaje ona dostarczona do zakładu produkcyjnego w olbrzymich rolkach. Stal jest zwinięta w szpule, dla zapewnienia łatwiejszego i bezpieczniejszego transportu. Grubość arkusza to kilka milimetrów, zazwyczaj od 3 do 5 – zależnie od rodzaju felg i ich przeznaczenia. Kiedy stal w szpuli zostanie dostarczona na magazyn, następuje jej rozpakowanie i odcięcie potrzebnego odcinka.

Produkcja obręczy i tarczy

Produkcja felg składa się z dwóch głównych etapów - wykonania obręczy felgi i tarczy. Początkowo są to 2 niezależne od siebie elementy, które na dalszym etapie produkcji zostają trwale połączone. Obręcz powstaje przez odcięcie paska stali i jego staranne wyprostowanie w prasie. Następnie pasek zostaje nawinięty na rolkę i jego dwa boki zostają ze sobą połączone. Nadmiar spoiny zostanie natychmiast usunięty, tak aby cała obręcz była idealnie wyważona. Równocześnie odbywa się produkcja tarczy felgi. Jest ona wykonywana z pojedynczego kawałka stali w kształcie okręgu. Wycinane w nim są otwory, a specjalna prasa wykonuje przetłoczenia. Na samym końcu tarcza i obręcz są ze sobą łączone poprzez zagniatanie.

Jak producent felg stalowych zabezpiecza je przed korozją?

Felgi stalowe są bardzo narażone na działanie korozji. Aby rdza tak łatwo ich się nie imała, obręcze są starannie zabezpieczane przed nią. Odbywa się to poprzez ich zanurzenie w specjalnym kwasie, który dokładnie czyści stal ze wszystkich osadów i zabrudzeń, zapewniając powierzchnię doskonale przygotowaną pod malowanie. Malowanie proszkowo to kolejny etap produkcji felg. Obręcze są podwieszane na specjalnych hakach i zostają do nich podłączone elektrody. Kompresor pokrywa je specjalnym proszkiem o wybranym zabarwieniu. Pod wpływem elektrostatyczności przywiera ona do wszystkich zakamarków felgi, odcinając stal od wpływu czynników atmosferycznych. Następnie felgi trafiają do specjalnego pieca, w którym w wysokiej temperaturze felgi i znajdujący się na nich proszek zostają wygrzewane. Pod wpływem temperatury proszek się polimeryzuje, zamieniając się w gładką i bardzo trwałą powłokę na feldze. Producent felg stalowych najczęściej maluje felgi na kolor czarny, ale można też kupić obręcze w innych kolorach, jak srebrne, białe, a nawet żółte lub czerwone.

Na czym kończy się produkcja felg?

Wszystkie pomalowane felgi przechodzą na sam koniec szczegółową kontrolę jakości. Sprawdzana jest dokładność wykonanej powłoki lakierniczej, jej grubość, jak również solidność wykonania samej felgi. Trafia ona na specjalne urządzenie, które dokonuje pomiaru wagi i sprawdza środek ciężkości. Na sam koniec felga stalowa zostaje automatycznie zapakowana w folię i trafia do magazynu, skąd zostanie dystrybuowana do odbiorców lub pośredników w sprzedaży

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 405 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-20
Bardzo dobry kontakt i wsparcie przy zamówieniu, szybka dostawa
2024-06-18
Bardzo sprawna i fachową pomoc przy doborze alufelg.
pixelpixel