Nie jesteś pewien czy felgi pasują? Zadzwoń do eksperta: +48 602 618 606, +48 608 044 170.

2022-11-07

Jak dobrać dystanse do felg?

Chciałbyś zwiększyć rozstaw kół w swoim samochodzie, ale nie wiesz, jak tego dokonać? Na szczęście nie jest to nic trudnego. Nie jesteś pierwszym kierowcą, który chce coś takiego zrobić i musisz wiedzieć, że na rynku istnieją gotowe rozwiązania, ułatwiające realizację tego planu. Zanim jednak to rozwiązanie przedstawimy, zastanówmy się, co daje większy rozstaw kół?

Dlaczego kierowcy chcą zwiększać rozstaw kół?

Główne powody, skłaniające do zwiększenia rozstawu kół na osi to:

  1. Lepsza przyczepność samochodu do drogi;

  2. Możliwość założenia większych hamulców;

  3. Bardziej sportowy wygląd;

  4. Możliwość modyfikowania zawieszenia.

Co dają dystanse do felg

Najprostszym, a jednocześnie bezpiecznym sposobem, aby odsunąć felgi do zewnątrz samochodu, jest założenie na piaście dystansów. Dystanse to stalowe krążki występujące w różnych grubościach, mające wykonane otwory, przez które przekłada się szpilki lub śruby. Dystans jest niejako pogrubieniem piasty, pozwalającym jeszcze bardziej odsunąć felgę ku zewnętrznej stronie błotnika. Dystanse, aby były bezpieczne w użytkowaniu, muszą być wykonane z solidnych materiałów, odpornych na ścieranie, pękanie i wysokie temperatury. Świetnie nadają się do tego właśnie dystanse ze stali.

Montaż dystansów do felg

Zakładanie dystansów do felg nie jest niczym trudnym. W pierwszej kolejności należy zdjąć koła z samochodu, a następnie starannie oczyścić piasty z rdzy. Następnie zakładamy na nie dystanse. Jeśli są to dystanse przelotowe, po prostu nasuwamy je na szpilki. Jeśli mają to być dystanse nieprzelotowe, mocujemy je śrubami do piasty, a następnie przykręcamy do nich opony śrubami. Tak wykonany montaż jest prawidłowy i można cieszyć się samochodem, z większym rozstawem kół.

Jak obliczyć dystanse do felg?

Dystanse można zakupić jako gotowe produkty w specjalistycznych sklepach motoryzacyjnych, można je także kupić na zamówienie. Z uwagi na bardzo dużą różnorodność konfiguracji, producenci najczęściej wykonują dystanse na zamówienie, co trwa około 2 do 3 dni. Dystanse są produkowane na urządzeniach do obrabiania stali — tokarkach i frezarkach. Aby zamówić lub kupić odpowiednie dystanse, konieczne jest dokonanie wcześniejszych pomiarów. Należy znać średnicę dystansu, ilość i rozmieszczenie otworów montażowych, wielkość otworu centralnego. Jednak to, co najważniejsze, to trzeba wiedzieć jaką grubość powinny mieć dystanse.

Mierzymy grubość dystansów

Chcesz wiedzieć, jak obliczyć dystanse do felg? To proste. Wszystko, czego będziesz potrzebował to prosta listewka oraz miarka. Listewkę przykładamy wewnątrz nadkola do wewnętrznych krawędzi błotnika. Następnie mierzymy pozostałą przestrzeń między krawędzią listwy a bokiem opony. Jeśli uzyskaliśmy tam szerokość 15 mm, to pamiętajmy, że trzeba do tego wyniku jeszcze dodać szerokość listewki. Niech będzie to 10 mm. W efekcie otrzymujemy 25 mm przestrzeni do wykorzystania. Czy jednak o tyle może być felga przesunięta na zewnątrz? Nie. Zawsze powinno zastosować się około 3 mm luzu, tak dla bezpieczeństwa. Grubość dystansów powinna zatem wynieść 22 mm. Jeszcze jedna uwaga. Taki pomiar należy wykonać osobno dla osi przedniej i tylnej, gdyż rozstaw kół może być na tych osiach inny.

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 388 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-28
Wszystko OK
2024-05-27
Super współpraca, szybka realizacja zamówienia.
pixelpixel