Nie jesteś pewien czy felgi pasują? Zadzwoń do eksperta: +48 602 618 606, +48 608 044 170.

2021-12-20

Jak dbać o felgę stalową?

Felgi stalowe są popularnym wyborem wielu kierowców. Tam, gdzie w grę wchodzą niskie koszty zakupu, jak również kiedy poszukiwany jest drugi komplet felg na zimę, felgi stalowe nie mają konkurencji. Tanie w zakupie, wytrzymałe, łatwe w naprawie i dostępne w bardzo dużym wyborze modeli i rozmiarów. Kiedy już kupimy felgi stalowe do swojego samochodu, warto się dowiedzieć jak o nie dbać.

Konserwacja felg stalowych od A do Z

  • Usuwanie rdzy z felgi stalowej – konserwacja felg stalowych to między innymi usuwanie z niej rdzy. Kiedy pojawią się pierwsze ogniska korozji, to znak że trzeba zaplanować działanie. Jak usuwa się rdzę z felg? Sposób działania jest taki sam jak przy innych stalowych elementach. Rdzę można usuwać szczotką drucianą, papierem ściernym, a także przez piaskowanie. Kiedy felga jest pozbawiona korozji, należy ją oczyścić, odtłuścić i zabezpieczyć podkładem.

  • Zabezpieczanie felg stalowych – przed nałożeniem nowej warstwy lakieru, felgę dobrze jest pokryć podkładem. Ma on działanie antykorozyjne, a także poprawia przyczepność lakieru do stali. Oczywiście podkład do felg stalowych wykorzystujemy tylko wtedy, kiedy farba tego wymaga. Można również zakupić specjalne lakiery do felg 2w1, które łączą w sobie działanie podkładu.

  • Malowanie felg – felgi stalowe są wykonane ze stali malowanej proszkowo. Zapewnia im to bardzo dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Z czasem jednak fabryczna powłoka lakiernicza może ulec uszkodzeniu. Dochodzi do tego na skutek działań mechanicznych – odpryski z kamieni, zarysowania, a także działanie agresywnych środków, jak np. sól. Kiedy widzimy że lakier na felgach stalowych nie jest kompletny, pojawiają się zarysowania, a w im miejscu rdza, to odpowiedni moment do działania. Co możemy zrobić, aby tę sytuację opanować? Oczywiście samodzielnie pomalować felgi. Można do tego użyć dedykowanych farb nakładanych pędzlem lub zakupić gotowy lakier w sprayu. Przed przystąpieniem do malowania, niezbędne jest usunięcie rdzy i zabezpieczenie metalu podkładem.

Czym myć felgi stalowe

Regularna konserwacja felg stalowych to również ich mycie. Im częściej myjemy felgi, tym dla nich lepiej. Oczywiście pod warunkiem ze używamy do tego odpowiednich narzędzi. Felg nie należy myć szczotkami, które mogłyby zarysować powłokę lakierniczą. Zamiast tego warto zainwestować w gotowy środek do mycia felg, czyli tzw. pianę aktywną. Natryskuje się ją na felgi i pozostawia na kilka minut. Kiedy zacznie działać, zmieni kolor. To czas aby spłukać pianę wraz z zanieczyszczeniami wodą pod ciśnieniem.

Naprawa wgiętych felg

Wgięty rant felgi stalowej może być naprawiony w warunkach domowych. Dla uzyskania - strona 18 z 23 - najlepszych efektów, należy z felgi usunąć oponę, a następnie delikatnie podgrzać uszkodzone miejsce, aby aby uczynić stal bardziej plastyczną. Kolejny krok to kształtowanie stali młotkiem, tak aby przywrócić rantowi pierwotną krzywiznę. W przypadku mocno zniszczonych felg, pękniętych lub bardzo wgiętych, konieczne może być ich oddanie do profesjonalnego warsztatu.

Samodzielna konserwacja felg stalowych w garażu

Mając odrobinę czasu i chęci, można pokusić się o własnoręczne odnowienie felg w swoim garażu. Satysfakcja z tak wykonanej pracy na pewno będzie ogromna, a jednocześnie uda się zaoszczędzić nieco pieniędzy. Kolejność podczas tak przeprowadzanej konserwacji jest następująca.

  1. Zdjęcie felg z samochodu,

  2. Umycie felg,

  3. Zabezpieczenie opon taśmą,

  4. Szlifowanie felg aby usunąć farbę,

  5. Odtłuszczenie felg,

  6. Nałożenie podkładu,

  7. Nałożenie właściwego koloru.

Do malowania felg stalowych w domu, najlepiej używać farb w sprayu. Nakłada się je cienkimi warstwami, tworząc ich kilka. Każdą kolejną dopiero po wyschnięciu poprzedniej. Felgi powinny być ułożone w pozycji poziomej, tak aby nie dochodziło do ściekania farby i tworzenie się zacieków i zlewek. Przed malowaniem felg farbą w sprayu, należy dokładnie oczyścić pomieszczenie, w którym będziemy je malować. Jakikolwiek kurz unoszący się w powietrzu może doprowadzić do tego, że przyklei się on do świeżej powłoki lakierniczej i pozostanie na niej na zawsze.

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 388 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-02
5+
2024-05-29
Obsługa rewelacyjna , pomaga w odpowiednim doborze części . Wszystko jak należy .
pixelpixel