Nie jesteś pewien czy felgi pasują? Zadzwoń do eksperta: +48 602 618 606, +48 608 044 170.

2020-08-24

Jak czytać etykiety oponKupując nowe opony samochodowe, na każdej z nich możemy znaleźć charakterystyczną naklejkę informacyjną. Jej obecność jest wymogiem UE, do którego producenci musieli się dostosować. Zadaniem naklejek informacyjnych umieszczanych na oponach, jest przekazaniem klientom jak najwięcej ważnych dla nich wiadomości. Pozwalają one wybrać nie tylko opony najlepsze dla siebie, ale również porównać je między sobą. Co na takich etykietach można znaleźć?

Informacja o oporach toczenia

Ta sekcja bardzo przypomina sekcję z informacjami o klasie energooszczędności, znajdującą się na naklejkach na sprzęcie AGD i RTV. W przypadku opon mówi jednak o oporach toczenia. Jest to bardzo ważny parametr, który może nam wiele powiedzieć o wpływie opon na wielkość zużycia paliwa. Im większy jest opór toczenia się na konkretnych oponach, tym samochód będzie mieć większe zapotrzebowanie na paliwo. Aby móc się cieszyć optymalnie niskim zużyciem paliwa, należy wybierać takie opony, które mieszczą się w klasie A lub B, zaznaczonej na zielono. Największe opory toczenia to grupa F i G – jest ona charakterystyczna np. dla opon przeznaczonych do jazdy terenowej.

Informacja o drodze hamowania na mokrej nawierzchni

Kolejny bardzo ważny sektor, informujący o stopniu bezpieczeństwa naszych opon. Im krótsza jest droga hamowania na mokrej nawierzchni, tym wyższy jest poziom bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Pamiętajmy o tym, że właśnie na mokrej drodze droga hamowania samochodu jest najdłuższa. Wybór dobrych opon ma zatem olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, ale również pozostałych uczestników ruchu drogowego – kierowców oraz pieszych. Tak jak w poprzednim przypadku, najlepiej jest wybierać opony w klasie A lub B.

Informacja o hałasie podczas jazdy

Czy denerwował was kiedyś szum powstający podczas jazdy? Powodem był źle dobrany model opon. Co ma wpływ na to, czy opony są głośne czy nie? Jest kilka kryteriów. Pierwszy z nich to rzeźba bieżnika. Opony zimowe są zwykle głośniejsze od letnich. Kolejny to rodzaj mieszanki. Również rodzaj nawierzchni drogowej ma bezpośredni wpływ na to, czy opony toczą się głośno czy cicho. Aby móc porównać te parametry pomiędzy różnymi modelami opon, należy kierować się informacjami zawartymi na etykiecie. Znajdziemy tam informację wyrażoną w dB o tym, jaki jest hałas generowany przez toczące się po suchej nawierzchni opony. Pozwala on porównać ten wynik z dopuszczalnymi obecnie normami.

Nie lekceważ etykiety na oponach

Wiele osób dość swobodnie i lekko podchodzi do tematu związanego z etykietami umieszczanymi na oponach. Wydaje im się że jest to mało istotne i nie ma dużego wpływu na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Tymczasem nic bardziej błędnego. Do czasu wprowadzenia przez UE nakazu umieszczania takich informacji na produktach, były one pilnie strzeżoną tajemnicą producentów. Nie zdradzali oni ich klientom z obawy o to, że będą mogli łatwo porównywać wybrane modele opon pomiędzy sobą, przekonując się o ich wadach i zaletach. Teraz może to zrobić każdy z nas, bez żadnego wysiłku.
Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 405 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-15
Obsługa w należytym porządku. Aktualizacje statusu zamówienia na bieżąco w formie maili. Wszystko pewnie, jasno i klarownie. Polecam
2024-06-19
Polecam
pixelpixel