Nie jesteś pewien czy felgi pasują? Zadzwoń do eksperta: +48 602 618 606, +48 608 044 170.

2020-07-27

Ile kosztuje prostowanie felgi aluminiowej?Zdarzyło się to chyba każdemu z nas. Chwila nieuwagi i krawężnik zaliczony. Dobrze, jeśli skończyło się tylko na strachu i pokrzywionej alufeldze. Jednak konsekwencje takiego zdarzenia mogły być znacznie groźniejsze. Można mówić o dużym szczęściu, jeśli jedyną ceną, którą przyszło nam zapłacić jest cena prostowania felgi aluminiowej. Z jakim kosztem będzie to się wiązać?

Prostowanie alufelg kosztuje od 70 złotych

Dokładnie tyle lub więcej będziemy musieli zapłacić za wyprostowanie krzywej felgi aluminiowej. Jeśli uszkodzenie jest większe lub występują w nim dodatkowe usterki, takie jak pęknięcie stopu aluminium, to koszt będzie oczywiście wyższy, bo powiększony np. o spawanie. Na tym jednak nasze wydatki nie będą się kończyć. Prostowanie lub spawanie i prostowanie felgi zawsze będzie widoczne. Abu zamaskować przed wzrokiem miejsce uszkodzenia, niezbędne okaże się późniejsze pomalowanie alufelgi. W sumie koszt całej operacji związanej z naprawą i odnowieniem alufelgi może wynieść nawet do 300 złotych! To bardzo dużo. W takim przypadku uzasadnione jest zastanowienie się nad tym, czy nie lepiej jest kupić fabrycznie nową felgę aluminiową. W wielu przypadkach jest to możliwe, zwłaszcza wtedy, kiedy posiadamy dość popularny wzór.

Czy prostowanie felg aluminiowych jest bezpieczne?

Niestety nie. I dotyczy to każdego rodzaju stopu metalu. Do jego odkształcenia dochodzi na skutek krótkotrwałego oddziaływania dużej siły. Jest ona na tyle duża, ze trwale zmienia ułożenie cząstek stali, doprowadzając do osłabienia konkretnego miejsca. Aby przywrócić alufeldze oryginalny kształt, niezbędne okazuje się podgrzanie do wysokiej temperatury uszkodzonego fragmentu. Następnie na felgę oddziałuje się siłą z wektorem ustawionym przeciwnie do siły, która uszkodzenie spowodowała. Felga jest powoli prostowana, aż do uzyskania wcześniejszego kształtu. Jednak czy jest on w 100% zgodny z oryginałem? Niestety nie.
    1. Prostowana alufelga nigdy nie będzie idealnie okrągła – nie jest to możliwe z oczywistych powodów. Proces produkcji felg aluminiowych odbywa się w nowoczesnych fabrykach, wyposażonych w zaawansowane maszyny produkcyjne. Prostowanie felg wykonywane jest metodą ręczną, w zakładach rzemieślniczych. Nie dysponują one na tyle dokładanymi sprzętami pomiarowymi, które mogłyby pozwalać na przywrócenie poprzedniego kształtu w stosunku 1:1. Po naprawie zawsze pozostaną pewne krzywizny. Być może niewidoczne gołym okiem, ale wpływającym na coś bardzo ważnego w każdej feldze.
    2. Wyważanie prostowanych felg aluminiowych – aby felga dobrze sprawowała się na drodze i pozwalała samochodowi na bezpieczne poruszanie się po niej, bardzo ważne jest jej staranne wyważenie. W tym procesie w odpowiednich miejscach po wewnętrznej stronie felgi przykleja się specjalne ciężarki. Chodzi o to, aby idealnie wyważyć felgę wraz z oponą, w taki sposób aby jej środek ciężkości znajdował się dokładnie pośrodku.
    3. Prostowanie alufelg oznacza utratę wytrzymałości – kolejny dowód na niekorzyść prostowania felg aluminiowych. Nawet najdokładniej wyprostowana felga aluminiowa nie będzie już tak samo wytrzymała jak na początku. Stwarza to olbrzymie zagrożenie dla kierowcy oraz jego pasażerów. W przypadku kolejnego zdarzenia, np. wjechania tym samym kołem na wysoki krawężnik lub wpadnięciu do głębokiej dziury, istnieje realne ryzyko że felga w miejscu prostowania po prostu pęknie. Czym to grozi? Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Tak naprawdę w miejscu wgniecenie, felga jest dwukrotnie nadwyrężana. Stal poddawana jest obciążeniom w momencie zderzenia z przeszkodą, jak również w czasie późniejszej naprawy. Miejsce to może mieć aż 4 krotnie mniejszą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne niż felga oryginalna.

Co zamiast prostowania felg aluminiowych?

Nasza rada jest jednoznaczna. Zawsze w takich przypadkach bezpieczniej jest zakupić jedną nową felgę aluminiową. Jeśli natomiast nie można znaleźć takiego samego modelu, można kupić nowy komplet felg. Rozumiemy rzecz jasna że nie każdy ma na to pieniądze. W takich przypadkach również jest wyjście – zakup nowych felg stalowych. Są one znacznie tańsze niż alufelgi. Zestaw 4 stalówek można mieć już od 400 złotych. Rzecz jasna istnieje również opcja ubezpieczenia felg aluminiowych od uszkodzeń mechanicznych. Wówczas odszkodowanie zostanie wypłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Nowości

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 405 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-25
Bardzo profesjonalne oraz indywidualne podejście do klienta byłem mega zdziwiony po pierwszym tel. Dzięki czemu poprawiłem swój wybór na plus
2024-06-18
Bardzo sprawna i fachową pomoc przy doborze alufelg.
pixelpixel