Nie jesteś pewien czy felgi pasują? Zadzwoń do eksperta: +48 602 618 606, +48 608 044 170.

2020-04-16

Ile kosztuje piaskowanie felg stalowychFelgi stalowe to w dalszym ciągu najbardziej popularny wybór kierowców samochodów osobowych i dostawczych. Felgi stalowe oferują wiele zalet. Przede wszystkim dostępne są w korzystnych cenach, występują w dużym wyborze rozmiarów, a ponadto nadają się do zakładania kołpaków. Na felgi stalowe zwykle decydują się osoby, które nie dysponują wystarczającym budżetem na kupno nowych felg aluminiowych lub nie widzą potrzeby, aby zakładać droższe alufelgi do samochodu. Mało atrakcyjny wygląd felg stalowych również nie jest argumentem przeciwko temu, aby je użytkować. Zawsze można założyć do nich kołpaki, poprawiając ich wątpliwą estetykę. Z felgami stalowymi wiąże się jednak jeszcze jedno zagadnienie – jest nim ryzyko korozji.

Dlaczego felgi stalowe korodują?

Wykonane ze stali felgi samochodowe są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku kontaktu z krawężnikiem nie pękają, ale odkształcają się. Niestety, nawet najdokładniej pomalowane felgi stalowe, po pewnym czasie będą korodować. Zjawisko to jest wynikiem ścierania się powłoki lakierniczej na skutek warunków drogowych, uszkodzeń mechanicznych itp. Rdzawy nalot z pewnością nie zdobi stalowej obręczy. Wręcz przeciwnie. Jeszcze bardziej obniża jej walory estetyczne. Jak można z nim walczyć? Najczęściej kierowcy decydują się na ręczne usuwanie rdzy metodą piaskowania.

Na czym polega piaskowanie felg stalowych?

Piaskowanie felg to czynność polegająca na zastosowaniu specjalnego gatunku piasku, który jest pod dużym ciśnieniem wyrzucany przez dyszę pistoletu kompresora i uderza w powierzchnię felg. W momencie zderzenia z powierzchnią stali, ziarenka piasku odrywają zarówno istniejącą powłokę lakierniczą, jak i również usuwają rdzę. Zadaniem piaskowania jest oczyszczenie felgi z rdzy i farby, a tym samym przygotowanie jej do ponownego malowania.

Ile kosztuje piaskowanie felg stalowych?

Cena piaskowania felg stalowych waha się pomiędzy 250 a 300 złotych. Ostateczna cena będzie zależeć od wielkości felg – średnicy, lokalizacji oraz firmy lub osoby, którą będzie to zadanie wykonywać. Wypiaskowana felga stalowa jest po usunięciu z niej pyłu i odtłuszczeniu gotowa do malowania (podkład + lakier).

Czy piaskowanie felg stalowych jest bezpieczne?

Niestety nie. Piaskowanie niesie za sobą bardzo duże ryzyko dla zdrowia, a szczególnie dla dróg oddechowych i płuc.
  • Podczas piaskowania powstaje niebezpieczny pył, wdychając go narażamy się na poważne choroby.
  • Piaskując felgi stalowe, uwalniane jest stalowe podłoże obręczy. W skład stali mogą wchodzić groźne związki, takie jak ołów lub rtęć. Kiedy mikrocząsteczki znajdują się w powietrzu, mogą być wdychane przez człowieka. Ponadto, samą swoją obecnością stanowią zagrożenie dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego.
  • Trwałość nowej powłoki również nie będzie już tak wysoka jak trwałość oryginalnej powłoki lakierniczej. Wynika to przede wszystkim z zastosowanej technologii jej nakładania, która zdecydowanie różni się od technologii przemysłowej, stosowanej w fabryce felg.
Biorąc pod uwagę koszt piaskowania, a także związane z tym zagrożenia, konieczność demontażu felg, zdjęcia z nich opon, oddania do piaskowania, ponownego założenia opon i montażu w samochodzie, korzystniej cenowo i pod względem czasu, pracy i zaangażowanie wygląda zakup nowych felg stalowych. Cena jednej nowej obręczy stalowej wynosi około 100 złotych.
Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 405 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-25
Bardzo profesjonalne oraz indywidualne podejście do klienta byłem mega zdziwiony po pierwszym tel. Dzięki czemu poprawiłem swój wybór na plus
2024-06-18
Bardzo sprawna i fachową pomoc przy doborze alufelg.
pixelpixel