Nie jesteś pewien czy felgi pasują? Zadzwoń do eksperta: +48 602 618 606, +48 608 044 170.

2020-06-29

Gdzie są oznaczenia na felgach aluminiowychPodobnie jak na oponach, również na felgach aluminiowych znajdziemy wiele cennych informacji. Dotyczą one ich parametrów technicznych, takich jak wymiar i profil kołnierza. Gdzie tych informacji należy szukać? Niestety nie istnieją żadne standardy, które jednoznacznie wskazywałyby producentom miejsce umieszczania takich danych. Jednak ze względów praktycznych oraz technologicznych, zwykle są umieszczane po wewnętrznej stronie kołnierza alufelgi, np. na kołnierzu. Nanosi się je metodą tłoczenia lub grawerowania, tak aby wytrzymały próbę czasu i nie starły się np. pod wpływem wilgoci.

O czym informują nas oznaczenia na felgach?

Najważniejsza informacja zawarta w oznaczeniach mówi o rozmiarze felgi. Parametr ten jest wynikiem następującego działania: szerokość felgi x średnica felgi. Pozostałe informacje zaszyfrowane w zapisie technicznym to m.in. wielkość odsadzenia ET, jak również sposób konstrukcji felgi, w tym ukształtowanie garbów. Kolejnym bardzo ważnym elementem konstrukcji felg jest jej kołnierz. Producenci felg samochodowych stosują w swoich produktach aż 15 różnych rodzajów kołnierzy. Cztery z nich, najczęściej stosowane mają następujące oznaczenia:
  • Kołnierz J – dla samochodów osobowych,
  • Kołnierz JJ – dla samochodów 4x4
  • Kołnierz P i K – dla starszych samochodów osobowych.
Pod wyżej wymienionymi symbolami literowymi, zawartych jest mnóstwo cennych informacji. O czym? O kształcie kołnierza, jego stopce, itp. Pozwalają one na jeszcze bardziej precyzyjne dopasowanie odpowiednich opon, pasujących do konkretnego modelu felg aluminiowych.

Wyżej wymienione informacje znajdują się w jednym miejscu po wewnętrznej stronie felgi. Można jednak znaleźć jeszcze jedną ważną informację, umieszczaną w zupełnie innym miejscu. Mówi ona o ilości śrub montażowych oraz ich rozstawie. Przykładowy zapis może wyglądać tak 5x98. Oznacza on że felga posiada 5 otworów na śruby, które zostały umieszczone w okręgu średnicy 98 mm. Informacja ta jest ważna do tego, aby dopasować model felgi pasujący do piasty naszego pojazdu.

Nowości

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 405 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-21
Wszystko zgodnie z opisem. Felgi bardzo dobrze zabezpieczone.
2024-07-05
fajny kontakt, szybka dostawa i jak u niewielu za pobraniem. - polecam
pixelpixel