Felgi z rynku wtórnego - czy to dobry pomysł?
Rynek używanych części samochodowych ma się bardzo dobrze. Dla wielu osób to jedyna możliwość zakupu części zamiennych w niskiej cenie. W bogatym asortymencie handlarzy, a także sprzedawców indywidualnych, można również znaleźć używane felgi samochodowe. Sprzedawane w przystępnej cenie, bardzo często kuszą kierowców do zakupu. Trudno się temu dziwić. Jeżdżąc do tej pory na felgach stalowych i chcąc odświeżyć wygląd samochodu alufelgami, trzeba zmierzyć się z wydatkiem rzędu od 1500 złotych za nowe felgi. Tymczasem używane felgi aluminiowe można mieć już za połowę tej kwoty. To robi różnicę! Czy jednak używane felgi to naprawdę dobry pomysł? Czy bezpiecznie jest jeździć na felgach używanych, których historii nie znamy i nie wiemy jak były wcześniej eksploatowane? Z zakupem używanych części samochodowych zawsze wiąże się pewne ryzyko, którego trzeba być świadomym. Kiedy jednak chodzi o części używane, od których zależy bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, warto się kilka razy nad nimi zastanowić.
Używane felgi i ich nieznana historia
Pomijając wszelkiego rodzaju mankamenty natury estetycznej, takie jak rysy na lakierze, otarcia itp., prawdziwym zagrożeniem w felgach używanych jest ich niepoznana do końca historia. Nawet jeśli sprzedawca zapewnia że są to felgi bezwypadkowe, to czy masz pewność czy wcześniej nie uderzyły w krawężnik lub nie wjechano na nich do głębokiej dziury? W wyniku takich kontaktów z przeszkodami może dochodzić do mikro pęknięć w metalu, niewidocznych gołym okiem. Póki samochód porusza się po równej, prostej drodze, felga może dobrze się sprawować. Wystarczy jednak tylko jeden nieszczęśliwy zbieg okoliczności, aby taka osłabiona felga rozbiła się w drobny mak. Czym to grozi podczas jazdy z wysoką prędkością? W najlepszym wypadku dachowaniem. W najgorszym śmiercią.
Nowe a używane felgi samochodowe
Jak pogodzić chęć posiadania felg aluminiowych, a duże różnice w cenach? Co zrobić, kiedy jedyne felgi na które nas stać, to właśnie używane alufelgi? Czy jednak na pewno tak jest? Rynek felg samochodowych jest bardzo mocno rozwinięty. Obok znanych, topowych marek znajduje się wiele innych. Dopiero debiutujących na rynku, słabiej reklamowanych, a tym samym sprzedawanych w niskich cenach. Jeśli dobrze poszukać, bez trudu można znaleźć fabrycznie nowe alufelgi w cenie takiej samej lub niewiele wyższej od felg używanych.
Używane felgi za gotówkę lub nowe na raty
Właściciele sklepów z felgami samochodowymi zdają sobie sprawę, że nie każdego klienta stać na kupno nowych felg aluminiowych za gotówkę. Przegrywają wtedy z felgami używanymi, które mają przystępniejszą cenę. Jak sobie z tym problemem poradzili? W bardzo prosty i przyjazny dla klienta sposób. Otóż w coraz większej liczbie sklepów, w tym również naszym, można kupić nowe felgi aluminiowe na raty. Sklepy współpracują z bankami, wdrażając w swojej ofercie ich systemy ratalne. Jest to możliwość kupna wybranego kompletu felg na 12 rat. Niskie oprocentowanie, szybka decyzja kredytowa oraz uproszczona procedura, nie wymagająca przedstawiania zaświadczeń od pracodawcy o zarobkach i zatrudnieniu. Całość odbywa się na tak zwane oświadczenie.
Jak za wszelką cenę kupić używane felgi i nie ryzykować
Zdarzyć się również może tak, że znaleźliśmy używane felgi, na które polowaliśmy od dawna. Unikalny model obręczy, niedostępny już w seryjnej produkcji. Tak zwany biały kruk. Jeżeli za wszelką cenę musimy takie felgi mieć, warto bliżej im się przed zakupem przyjrzeć. Na co zwracać uwagę?
- Oryginalność powłoki lakierniczej – jeśli na felgach widoczna jest oryginalna powłoka lakieru bezbarwnego, nawet jeśli jest w złej kondycji, to jednak dobrze to świadczy o feldze. Nie przechodziła ona żadnych renowacji, dzięki czemu z bliska można się przyjrzeć jej powierzchni, w poszukiwaniu rys i pęknięć.
- Uszkodzenia mechaniczne – używane felgi aluminiowe mogą mieć niepewną przyszłość. Można ją rozpoznać po stanie obręczy. Czy są zdeformowane, ubite, pęknięte, widoczne są na nich ślady spawania? Jeśli tak, lepiej sobie odpuścić zakup takich felg. Ich używanie wiąże się bowiem z ryzykowaniem własnym zdrowiem i życiem.