Nie jesteś pewien czy felgi pasują? Zadzwoń do eksperta: +48 602 618 606, +48 608 044 170.

2022-01-20

Czym są opony energooszczędne?

Przeglądając oferty opon samochodowych, można wśród nich znaleźć tzw. opony energooszczędne. Czym one są, jak są zbudowane i czy rzeczywiście dają takie rezultaty w oszczędności zużycia paliwa, jak twierdzą producenci? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Z czego produkuje się opony energooszczędne?

Do produkcji opon energooszczędnych wykorzystywana jest specjalna mieszanka kauczukowa z dodatkiem minerałów i substancji zwiększających jej twardość. Na tym właśnie polega sekret opon energooszczędnych. Zmniejszone zużycie paliwa jest efektem ograniczonego tarcia opony o podłoże. To z kolei udaje się uzyskać dzięki zwiększeniu twardości. Czy ma to wpływ na komfort jazdy na oponach energooszczędnych?

Opony energooszczędne a wygoda jazdy

Wiele osób chciałoby kupić dla siebie opony energooszczędne, ale obawia się czy będą one wygodne w użytkowaniu. Można bowiem spotkać się z opiniami że opony energooszczędne są głośne, hałasują podczas szybkiej jazdy, nie zapewniają wystarczającej przyczepności do drogi, na mokrej nawierzchni łatwo wpadają w aquaplaning, a także że droga hamowania na nich jest dłuższa. Jak to wszystko ma się do rzeczywistości? Tak naprawdę opony energooszczędne zachowują się tak samo jak klasyczne opony. Zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży, przechodzą wiele testów i prób. Mają one potwierdzić najlepszy komfort użytkowania w każdych warunkach. Jazda na oponach energooszczędnych nie odbiega od jazdy na innych oponach. Jedyna zauważalna różnica to zmniejszone zużycie paliwa. O ile?

Ile paliwa pozwalają zaoszczędzić opony energooszczędne?

Co skłania kierowców do zakupu opon energooszczędnych? Przede wszystkim perspektywa zmniejszonego zużycia paliwa. Jak dowodzą testy i informacje producentów, jeżdżąc na oponach energooszczędnych można ograniczyć zużycie aż do 0,6 litra na 100 km. Wydaje się to niewiele? Kiedy jednak weźmiemy pod uwagę średnie spalanie na poziomie 8 litrów na 100 km, to wynik ten jest bardzo dobry. To prawie 4 złote mniej na 100 przejechanych kilometrach. W znacznie większej skali kwota ta rośnie. Przy 1000 km to 40 złotych oszczędności, a przy 10 000 km to 400 złotych mniej wydane na paliwo.

Komu opłaca się kupować opony energooszczędne

Cena zakupu opon energooszczędnych z oczywistych powodów jest wyższa niż cena opon normalnych. Wpływa na to nowocześniejsza i bardziej skomplikowana technologia produkcji, droższe materiały wykorzystywane do tego, a także marketing, będąc jednym z większych składników ceny opon. Biorąc to wszystko pod uwagę i zestawiając z potencjalnymi oszczędnościami, opony energooszczędne najbardziej opłacają się kierowcom, którzy przejeżdżają w ciągu rok od 20 000 km wzwyż. Im większy jest przebieg, a kilometry pokonywane są głównie na autostradzie, tym opony energooszczędne lepiej się spisują. Aby przedłużyć ich żywotność, należy uniknąć nadmiernego hamowania i przyspieszania. To właśnie wtedy opony, niezależnie od modelu najszybciej się zużywają.

Do jakich samochodów można kupić opony energooszczędne

Ze względu na wyższe koszty produkcji, producenci wytwarzają opony energooszczędne w ograniczonej ilości rozmiarów i wariantów. Najczęściej tego typu opony dedykowane są do samochodów segmentu C wzwyż. Decydując się na ich zakup, warto dokładnie przeanalizować sposób eksploatacji swojego pojazdu, jak również zużycie paliwa. Jeśli jest ono na satysfakcjonującym poziomie lub do zasilania auta używane jest LPG, może się okazać że zakup opon energooszczędnych nie ma ekonomicznego uzasadnienia, bo koszty już są wystarczająco niskie.

Jak dbać o opony energooszczędne?

Dokładnie w taki sam sposób, w jaki dbamy o wszystkie inne opony. Przede wszystkim utrzymywać w nich właściwe ciśnienie powietrza. Po drugie unikać stylu jazdy, który przyspiesza zużywanie bieżnika. Należy również kontrolować stan techniczny pojazdu, ze specjalnym naciskiem na układ zawieszenia, amortyzację, a także zbieżność opon. Jakiekolwiek nieprawidłowości w tych zakresach będą prowadzić do szybszego i nierównomiernego zużywania się bieżnika.

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 405 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-21
Piękne felgi. Super szybka dostawa.
2024-07-15
Obsługa w należytym porządku. Aktualizacje statusu zamówienia na bieżąco w formie maili. Wszystko pewnie, jasno i klarownie. Polecam
pixelpixel