Czy wybór stalówki ma znaczenie?
Felgi samochodowe można podzielić na aluminiowe i stalowe. Stalowa felga jest popularnym wyborem wśród kierowców, którzy szukają tańszego rozwiązania. Stalówka często również znajduje się na samochodach fabrycznie nowych, sprzedawanych w nieco uboższych wersjach wyposażenia. Jednak są również powody, dla których kierowcy świadomie i z premedytacją kupują felgi stalowe do swojego samochodu.
Kiedy stalowa felga jest lepsza od aluminiowej?
Pod względem estetyki większość felg stalowych zostaje daleko w tyle za najtańszymi nawet alufelgami. Jednak biorąc pod uwagę niżej wymienione powody, ich zakup wydaje się już uzasadniony.
- Stalówka i jej duża wytrzymałość – felga stalowa jest bardziej wytrzymała od aluminiowej. W razie ewentualnego uszkodzenia, np. wykrzywienia, o wiele łatwiej i taniej można naprawić stalówkę od alufelgi. Z tego również powodu felga stalowa jest polecana kierowcom, którzy często poruszają się po drogach w złym stanie technicznym. Stalówka to również oczywisty wybór na zimę. Sól drogowa może niszczyć lakier na alufelgach, sprawiając że będzie on się łuszczyć. Jego ponowne nałożenie jest bardziej wymagające niż renowacja felgi stalowej. Kiedy stalówka zardzewieje, wystarczy tylko oczyścić ją z rdzy, pomalować podkładem i nałożyć na to czarną farbę w sprayu. Felga będzie wyglądać jak nowa i na kolejnych kilka lat zabezpieczona przed solą.
- Felga stalowa i jej cena - nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że stalówki są tańsze niż alufelgi. Oznacza to że na zakup nowych felg stalowych może sobie pozwolić więcej osób, niż na kupno nowych felg aluminiowych. O ile jedna nowa stalówka kosztuje od 150 do 200 złotych, o tyle na przyzwoitej jakości alufelgę będziemy musieli wydać dwa razy tyle.
Jaką stalówkę wybrać do swojego samochodu?
Stalówka stalówce nie równa. To oczywiste. Każda felga stalowa ma swoje unikalne parametry, dedykowane różnym modelom samochodów. Czym różni się felga stalowa od wielu podobnych do siebie? Średnicą, szerokością, odstawieniem ET, a także ilością otworów na śruby i ich rozstawem. Skąd wiedzieć że wybrana przez nas felga stalowa będzie na pewno pasowała do posiadanego samochodu? Jest kilka możliwości aby to sprawdzić. Pierwsza z nich to sprawdzenie w instrukcji jakie felgi zaleca producent. Druga, o wiele łatwiejsza, to sięgnięcie po internetowe konfiguratory. Można z nich wybrać swój model samochodu, wersję i rok produkcji, a system automatycznie wskaże odpowiedni rozmiar felg. Rozwiązanie to jest bardzo przydatne i ułatwiające zakupy. Zmniejsza przy tym ryzyko pomyłki i kosztownego zwrotu felg do sklepu.
Stylizowane felgi stalowe
Na koniec warto również wspomnieć, że w sprzedaży dostępne są specjalne modele felg stalowych, stylizowanych na aluminiowe. Nie są to felgi pełne, ale wieloramienne. Zaletą wynikającą z ich użytkowania jest to, że nie potrzebują już dekoracyjnych kołpaków. Czy mają wady? Trudno to uznać za wadę, ale koszt ich zakupu nie rzadko jest równy cenie nowych felg aluminiowych. Jeżeli jednak liczy się dla nas jakość i trwałość, to ich wybór jest jak najbardziej zalecany