Nie jesteś pewien czy felgi pasują? Zadzwoń do eksperta: +48 602 618 606, +48 608 044 170.

2022-10-03

Czy prostowanie felg aluminiowych jest bezpieczne?

Jazda samochodem od zawsze wiązała się z ryzykiem kolizji i wypadków. Nawet w przypadku najmniej groźnych zdarzeń, nawet bez uczestnictwa innych pojazdów, w samochodzie może dojść do różnego rodzaju uszkodzeń. W większości przypadków cierpią w nich felgi i opony. Są to jedyne elementy samochodu, zapewniające mu przyczepność do drogi. Skrzywione felgi aluminiowe w wielu przypadkach nadają się do prostowania, a następnie do dalszego użytkowania. Czy jednak jazda na alufelgach, które już raz były wgięte i prostowane, należy do bezpiecznych? Postaramy się na to pytanie odpowiedzieć tutaj.

Na czym polega prostowanie felg aluminiowych?

Sposób prostowania alufelg zasadniczo jest podobny do prostowania felg stalowych. Aby móc przywrócić zbliżony do oryginalnego kształt felgi, niezbędne jest podgrzanie stali, aby nadać jej elastyczność i zdolność do formowania. Niestety, nie ma technicznych możliwości, aby wgiętej feldze przy pomocy prostowania nadać idealnie okrągły kształt. Pamiętajmy, że felgi powstają w fabrykach dysponujących zaawansowanymi liniami produkcyjnymi. Tymczasem prostowanie odbywa się w warunkach warsztatowych, które nie dysponują już takimi możliwościami. I o ile naprawa felg aluminiowych na pierwszy rzut oka może przynieść doskonały efekt, o tyle podczas dokładnych pomiarów, felga ukaże swoje niedoskonałości. I w tym miejscu przechodzimy do sedna sprawy, czyli pytania o bezpieczeństwo jazdy na felgach prostowanych.

Kiedy naprawa felg aluminiowych jest możliwa?

Prostowanie felg może być wykonane w przypadku obręczy, które zostały lekko uszkodzone, np. wgniecione. Jeśli doszło do mocniejszych uszkodzeń, np. pęknięć, przed prostowaniem felga musi być spawana. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jakikolwiek spaw jest poważną ingerencją w strukturę i wytrzymałość opony. Spawy nigdy nie uzyskają tak dużej wytrzymałości, jak pozostała, oryginalna część felg. Może to doprowadzić do pęknięcia spawu podczas wjechania do dziury w drodze lub jazdy z dużą prędkością. Czym to grozi — nie trzeba chyba wyjaśniać. Nagła utrata kontroli nad pojazdem to pierwsza i najczęstsza konsekwencja uszkodzenia felgi w czasie jazdy. Niestety, ale tego samego można się spodziewać, kiedy zdecydowaliśmy się na prostowanie felg aluminiowych i jazdę na nich.

Jak renowacja felg aluminiowych wpływa na bezpieczeństwo?

Pamiętając, że prostowanie felg aluminiowych nie gwarantuje im przywrócenia oryginalnego, okrągłego kształtu, musimy się liczyć z następującymi konsekwencjami jazdy na takich obręczach.

  • Efekt bicia— po prostowaniu felgi, koniecznie musi być ona dokładnie wyważona. Jeżeli tego nie wykonamy, na kole kierownicy będziemy czuć bicie na kole, a nawet ściąganie samochodu w bok.
  • Mniejsza wytrzymałość— wgniecenie felgi i jej późniejsze prostowanie oznacza dwukrotne osłabienie stali w miejscu naprawy. Oznacza to, że obręcz będzie w tym miejscu bardziej podatna na uszkodzenia, np. pęknięcie.
  • Mniejszy komfort jazdy— prostowane felgi mogą powodować większy hałas w czasie jazdy, a także mogą wpływać na utrzymanie toru jazdy, ściągając samochód na boki, szczególnie w zakrętach.

Czy naprawa felg aluminiowych to dobry pomysł?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie. Trzeba wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw i samemu podjąć decyzję. Naszym zdaniem, jeśli samochód używany jest do jazdy w trasach, z dużymi prędkościami autostradowymi, nie ryzykowalibyśmy prostowania felg aluminiowych, tylko kupilibyśmy nową obręcz. W przypadku gdy samochód używany jest do spokojnej jazdy miejskiej, można rozważyć prostowanie felgi. Jednak zawsze należy pamiętać, że taka felga jest już osłabiona i może dojść do jej ponownego uszkodzenia, np. kiedy wjeżdżamy tym kołem na krawężnik, pokonujemy poprzeczną nierówność na drodze lub wpadniemy kołem do dziury w jezdni.

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 405 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-06
Wszystko super. Profesjonalna i miła obsługa, szybka realizacja, oferta poprawiana i dopasowywana do klienta.
2024-06-19
Polecam
pixelpixel