Nie jesteś pewien czy felgi pasują? Zadzwoń do eksperta: +48 602 618 606, +48 608 044 170.

2019-12-10

Czy opony bieżnikowane są dobrePowodowani chęcią zaoszczędzenia pieniędzy, kierowcy niekiedy rozważają zakup opon bieżnikowanych zamiast opon fabrycznie nowych. Czy jest to dobra decyzja? Czy opony bieżnikowane są bezpieczne, trwałe i gwarantują komfort jazdy? Naszym zdaniem nie. Oto powody dlaczego lepiej jest kupić opony nowe, od producenta.

Opony bieżnikowane to opony na pół używane

Dotyczy to w głównej mierze części konstrukcyjnej opony, do której zostaje przyklejony nowy bieżnik. Pomimo tego że bieżnik jest nowy, to korpus opony jest używany i nie znamy całej jego historii. Nie wiemy ile kilometrów przejechała taka opona, w jakich warunkach była użytkowana, jakiej masy był samochód. Oznacza to wszystko, że kupowana opona bieżnikowana jest zagadką i nie możemy być pewni jej wytrzymałości. Podczas najechania na krawężnik, wjechania do dziury czy jazdy z większymi prędkościami może dojść do jej wybuchu.

Jeden rodzaj bieżnika

Opony bieżnikowane najczęściej są dostępne z jednym, uniwersalnym wzorem bieżnika. Dla wymagających kierowców to zdecydowanie za mało, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, komfort i precyzję kierowania samochodów. Szczególnie dotyczy to pojazdów z większą mocą silnika, w której opony odpowiadają za utrzymanie trakcji, a od przyczepności zależy bezpieczeństwo jazdy.

Odklejający się bieżnik to standard

Należy również zwrócić uwagę na częstą przypadłość opon bieżnikowanych. Jest nią odklejający się bieżnik. Do tego zjawiska może dochodzić na skutek zastosowania niewłaściwej technologii wulkanizowania bieżnika z korpusem opony. Bieżnik, który odklei się podczas jazdy będzie stwarzać śmiertelne zagrożenie dla kierowcy i innych użytkowników drogi.

Dla kogo opony bieżnikowane?

Oczywiście nie wszystkie opony bieżnikowe są złe, a poziom bezpieczeństwa i komfortu zależy również od sposobu, w jaki będą one użytkowane. Kierowcy, którzy sporadycznie użytkują samochód, wykorzystując go głównie na dojazdy do pracy, sklepu czy szkoły oddalonej o kilka kilometrów od domu, nie przekraczają w czasie jazdy prędkości 60 km na godzinę, będą zadowolone z opon bieżnikowanych. Są one wyraźnie tańsze od opon fabrycznie nowych i na krótkie dystansy mogą być właściwym wyborem dla świadomych i nie wymagających kierowców
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 329 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
Super kontakt i pomoc w złożeniu zamówienia, szybka realizacja. Gorąco polecam.
2024-04-15
Obsługa zamówienia, kontakt z konsultantem i termin dostawy na bardzo dobrym poziomie , Polecam
pixelpixel