Nie jesteś pewien czy felgi pasują? Zadzwoń do eksperta: +48 602 618 606, +48 608 044 170.

2020-01-24

Co to opony bieżnikowane?Opony bieżnikowane stosowane są w samochodach osobowych, dostawczych i ciężarowych. Czym jest taka regenerowana opona? Opona bieżnikowana to taka, w której stary, zużyty bieżnik został zastąpiony nowym bieżnikiem. Pozwala to na dalsze użytkowanie opony, zapewniając jej odpowiednią przyczepność do nawierzchni, w cenie niższej niż kupno opony fabrycznie nowej.

Jak produkuje się opony bieżnikowane?

Do bieżnikowania nadają się wyłącznie te opony, których stan techniczny nie budzi żadnych wątpliwości. Korpus nie może nosić śladów uszkodzeń. Nie jest natomiast ważna grubość bieżnika. Jego pozostałości zostają starte w specjalnej maszynie i opona taka zostaje przygotowana do procesu bieżnikowania.

Wyróżniamy dwie metody bieżnikowania opon

 • na ciepło – do korpusu opony zostaje przyklejony pas gumy, a następnie opona trafia do formy. Tam zostaje na przyklejonym pasie odciśnięty wzór bieżnika,
 • na zimno – do opony zostaje przyklejony pas gumy z już wykonanym bieżnikiem.
 • Zalety i wady opon bieżnikowanych

  Największą zaletą wynikającą z użytkowania opon bieżnikowanych jest ich korzystna cena, względem opon fabrycznie nowych. Niestety, jest to jedyna zaleta. Niewątpliwą wadą opon bieżnikowanych jest nieznany stan techniczny opony i większe ryzyko wystąpienia uszkodzenia. Do typowych przypadłości związanych z użytkowaniem opon bieżnikowanych można zaliczyć:
 • odklejenie się bieżnika – jeśli bieżnik i korpus opony zostaną nieprawidłowo zwulkanizowane, to istnieje ryzyko odklejenia się bieżnika w trakcie jazdy,
 • pęknięcie opony – nawet jeśli korpus opony nie nosi śladów zużycia, nie jest ona już tak wytrzymała jak nowa. Nie nadaje się tym samym do jeżdżenia z wysokimi prędkościami.
 • Czy zatem kupować opony bieżnikowane?

  Biorąc pod uwagę bardzo duży wybór fabrycznie nowych opon dostępnych na rynku, kupno opon bieżnikowanych wydaje się kiepskim pomysłem. Opony nowe mają świeżą datę produkcji, czego nie można powiedzieć o oponach bieżnikowanych. Są ponadto chronione fabryczną gwarancją producenta, co daje kupującemu większe poczucie bezpieczeństwa w trakcie jazdy.
  Zaufane Opinie IdoSell
  4.91 / 5.00 329 opinii
  Zaufane Opinie IdoSell
  2024-04-12
  Profesjonalna i szybka obsługa zamówienia :) wszystko dotarło bez żadnego problemu, z pełnym zestawem. Koła już na aucie, robią mega robotę
  2024-04-08
  Obsługa bardzo dobra. Pełna profeska, na potwierdzenie Pan obsługujący praktycznie nie potrzebował pomocy komputera, aby podać wymiary pasujących opon itd. Polecam. Dodatkowo cena do dogadania, oczywiście w granicach rozsądku.
  pixelpixel