Nie jesteś pewien czy felgi pasują? Zadzwoń do eksperta: +48 602 618 606, +48 608 044 170.

2020-12-01

Co to jest opona kierunkowa?Przymierzasz się do kupna nowych opon zimowych? Analizujesz oferty, porównujesz ceny i czytasz testy? Jeśli tak, na pewno zwróciłeś uwagę na jedną z wielu informacji technicznych. A mianowicie na opis, czy opona jest kierunkowa czy nie? Zastanawiasz się co to oznacza i jakie ma znaczenie dla Ciebie, jako kierowcy, dla samochodu, a także dla budżetu? W tym miejscu znajdziesz wszystkie odpowiedzi.

Opona kierunkowa ma nadany kierunek montażu

Oponę kierunkową bardzo łatwo rozpoznać od innych opon, poprzez wygląd i budowę rzeźby bieżnika. Układa się on najczęściej w kształt litery V, gdzie dolny czubek znajduje się na środku szerokości opony, a ramiona kierowane są na zewnątrz. Taki kształt bieżnika nie jest przypadkowy.

Jaką rolę pełni opona kierunkowa?

Przede wszystkim została ona stworzona z myślą o skutecznym odprowadzaniu wody spod kół. Opony kierunkowe w dużym stopniu ograniczają zjawisko aquaplaningu. Dochodzi do niego wtedy, kiedy wjeżdżamy w kałużę lub rozlewisko wodne na drodze, a opona nie nadąża z usuwaniem nadmiaru wody spod bieżnika. Wówczas pod kołem tworzy się wodna poduszka, odcinając przyczepność samochodu do drogi. Koło wówczas sunie po wodzie niczym skuter, nie dając kierowcy możliwości sterowania torem jazdy samochodu. Można tego uniknąć, stosując w samochodzie odpowiednio dobrane opony kierunkowe. Rzeźba ich bieżnika została opracowana w taki sposób, aby skutecznie usuwać nadmiar wody spod kół, „odpompowując” ją poza oponę, na boki.

Zimowe opony kierunkowe

Wydawać by się mogło że opony kierunkowe znajdują zastosowanie wyłącznie latem. To nie prawda. Owszem, letnie opony kierunkowe są bardzo przydatne podczas nawałnic i burz, w trakcie których może dochodzić do intensywnych opadów deszczu. Jednak również zimą warto inwestować w opony kierunkowe. Są one szczególnie przydatne podczas odprowadzania spod kół błota pośniegowego. Zalegające na ulicach podczas ociepleń temperatury, stwarza naprawdę duże zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy. Opona kierunkowa jest wówczas najlepszym sposobem ochrony przed utratą przyczepności.

Jak montować opony kierunkowe na samochodzie?

Kluczem do satysfakcjonującego korzystania z opon kierunkowych, jest ich prawidłowy montaż na samochodzie. Właściwy kierunek montażu wskazuje nam strzałka na boku opony, której zwykle towarzyszy napis ROTATION. Należy stosować się bezwzględnie do kierunku montażu, wyznaczonego przez grot strzałki. Założenie opony kierunkowej w odwrotnym kierunku, grozi jej nieprawidłowym funkcjonowaniem, generowaniem nadmiernego hałasu, a także pogorszeniem przyczepności do drogi i szybszym zużyciem.

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 329 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
Sprawna realizacja i wysyłka zamówienia, kompetentna i pomocna obsługa. Polecam.
2024-04-15
Obsługa zamówienia, kontakt z konsultantem i termin dostawy na bardzo dobrym poziomie , Polecam
pixelpixel