Nie jesteś pewien czy felgi pasują? Zadzwoń do eksperta: +48 602 618 606, +48 608 044 170.

2022-10-17

Co dają większe felgi?

Zdecydowana większość kierowców marzy o tym, aby założyć w swoim samochodzie większe felgi. W większości przypadków jest to możliwe. Producenci aut zapewniają najczęściej na tyle duży zapas w nadkolach, że można w aucie założyć felgi o jeden, a czasami i dwa rozmiary większe, bez potrzeby stosowania żadnych przeróbek i dystansów. Jednak czy zmiana felg na większe zawsze jest dobrym pomysłem? A może oprócz oczywistych względów wizualnych, pozytywnych, są jakieś zastrzeżenia, kiedy nie powinniśmy tego robić?

Sprawdź, co dają większe felgi w samochodzie?

Ładniejszy wygląd auta

Głównym powodem, dla którego tak wielu kierowców decyduje się założyć w swoim samochodzie większe alufelgi, są względy estetyczne. Im bardziej wypełniona jest wnęka nadkola, tym auto ładniej się prezentuje.

Lepsze hamowanie

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale zakładając większe felgi do sportowego samochodu, zyskujemy więcej miejsca na lepsze hamulce. Możemy wówczas założyć większe tarcze hamulcowe, zaciski i klocki, które wyraźnie mogą skracać drogę hamowania.

Lepsze osiągi

Zmiana felg na większe oznacza, że samochód będzie szybciej nabierał maksymalnej prędkości. Nieprzypadkowo sportowe samochody i auta wyścigowe mają duże koła, większe niż te same modele aut produkowanych seryjnie.

Lepsza przyczepność na suchej drodze

To, co dają większe felgi to także o wiele lepsza przyczepność na suchej drodze. W ślad za większymi felgami podąża także większa szerokość opony. Im większa jest powierzchnia styku opony z podłożem, tym poprawia się przyczepność. Ale uwaga — dotyczy to tylko drogi suchej.

Jakie felgi na zimę — mniejsze czy większe?

Zastanówmy się teraz, jakie felgi będą najlepsze do jazdy zimą. Czy mają to być felgi mniejszych rozmiarów, czy może większe? Odpowiedź jest jednoznaczna i wskazuje na felgi o mniejszych wymiarach. Dlaczego? Ponieważ w zestawieniu z oponami o mniejszej szerokości, lepiej radzą sobie na śliskich drogach. Łatwiejsze jest ruszanie na zaśnieżonej i oblodzonej drodze. Jednak nie jest to jedyny powód. Zakładając do swojego samochodu mniejsze felgi na zimę, możemy na nich założyć opony o wyższym profilu. Zdecydowanie poprawia to komfort jazdy, zwiększa również jej bezpieczeństwo. Opona taka lepiej amortyzuje, a przy tym chroni felgę przed uszkodzeniem w razie wpadnięcia w poślizg.

Co zrobić, kiedy zmiana felg na większe wydaje się niemożliwa?

W pewnych przypadkach może się nie udać założenie w samochodzie większych felg. Problemem będzie tak zwane ich odstawienie od piasty, uniemożliwiające ich zmieszczenie się w nadkolu lub wykonanie pełnego skrętu bez ocierania o karoserię. Co można wtedy zrobić? Z pomocą przychodzi mniejsze ef felgi, dzięki któremu obręcz może zostać bardziej wsunięta do wewnątrz samochodu, bez ryzyka, że opony będą wystawać poza nadkola.

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 388 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-02
5+
2024-05-29
Obsługa rewelacyjna , pomaga w odpowiednim doborze części . Wszystko jak należy .
pixelpixel