Nie jesteś pewien czy felgi pasują? Zadzwoń do eksperta: +48 602 618 606, +48 608 044 170.

2022-02-22

3 sposoby na malowanie felg

Felgi w Twoim samochodzie straciły ładny wygląd? Są poobdzierane, odchodzi z nich farba lub pojawiły się ogniska korozji? Zadbane alufelgi to wizytówka każdego samochodu. Z drugiej strony felgi mają to do siebie, że pracują w trudnych warunkach i prędzej czy później będą wymagać odnowienia. Można to zrobić samodzielnie lub oddać felgi do profesjonalnej renowacji.

Na czym polega renowacja felg samochodowych?

W większości przypadków pod tym pojęciem będziemy rozumieć malowanie felg. Może ono odbywać się przy pomocy kilku technologii. Część z nich jest dostępna dla każdego z nas, z kolei do innych mają dostęp wyłącznie warsztaty. W tym artykule opiszemy trzy popularne metody malowania felg samochodowych, informując również o tym, jaka jest cena każdego z tych zabiegów.

Malowanie felg pędzlem

Najprostszą, a jednocześnie najtańszą metodą malowania felg samochodowych jest użycie pędzla i farb. Felgi przed malowaniem należy umyć i oczyścić. W ten sposób usuwamy stare, łuszczące się warstwy farby oraz korozję. Do oczyszczenia stalowych felg z farby najlepiej wykorzystać szlifierkę kątową lub metalową szczotką założoną do wiertarki. Używając elektronarzędzi, znacznie szybciej i dokładniej można pozbyć się starych powłok lakierniczych, przygotowując felgę pod malowanie. Na czystą i odtłuszczoną felgę stalową będziemy nakładać pierwsze podkład. Ma on zwykle brązowy kolor. Służy on zabezpieczeniu stali przed rdzą, a także poprawia przyczepność nowej powłoki lakierniczej do felgi. Kiedy podkład wyschnie, można zabrać się za właściwe malowanie felgi. Farbę nakładamy cienkimi warstwami przy pomocy pędzla. Dokładnie malujemy wszystkie miejsca, rozcierając farbę w taki sposób, aby niewidoczne były ślady pędzla. Warto również pamiętać o tym, że zanim rozpoczniemy malowanie felg pędzlem, dobrze jest oczyścić jego włosie w poszukiwaniu luźnych włókien. Usuwając je z pędzla przed malowaniem, ograniczamy ryzyko że pojedyncze włókna przykleją się do świeżej farby na feldze. Malowanie felg pędzlem to najtańsza i najbardziej dostępna metoda. Aby efekt pracy był zadowalający, potrzeba jednak dokładności i cierpliwości. Na mocno zniszczonych felgach nie obejdzie się bez kilkukrotnego nałożenia farby. Należy przy tym pamiętać że każdą kolejną warstwę nakładamy dopiero wtedy, kiedy poprzednia będzie w całości sucha. Malowanie pędzlem wymaga również wprawy i opanowania, aby nie dochodziło do robienia się zlewek z farby. Co tu dużo mówić, mimo tego że cena tej technologii jest przystępna, to metoda zalicza się również do męczących. Na szczęście istnieją dla niej alternatywy. Jedna z nich poniżej.

Malowanie felg farbą w sprayu

Druga metoda na samodzielne malowanie felg polega na wykorzystaniu lakieru w sprayu. Są to gotowe farby w puszkach z atomizerem. Malowanie taką farbą jest znacznie mniej męczące niż malowanie pędzlem, a posiadając pewną wprawę, można uzyskać naprawdę bardzo zadowalający efekt. Przystąpienie do przygotowania felgi pod malowanie jest takie samo jak w technice opisanej powyżej. Należy felgi umyć, usunąć starą powłokę, odtłuścić i nanieść na nią podkład. Oczywiście to wszystko robimy dopiero po dokładnym zabezpieczeniu opon – najlepiej wytrzymałą papierową taśmą klejącą. Opony należy zakleić w całości, tak aby farba nie zabrudziła gumy. Malowanie farbą w sprayu wykonuje się poprzez podłużne i równomierne natryskiwanie farby. Ruchy ręką muszą być płynne, a warstwa nakładana cienko. Pozwala to na jej szybkie schnięcie, ale przed wszystkim nie dochodzi do jej zlewania się. Aby dokładnie pokryć felgę farbą, a powłoka aby miała wystarczającą grubość, konieczne może być wykonanie nawet 4 do 5 warstw. Zaletą tej metody jest szybki czas schnięcia, jak również łatwość lakierowania trudno dostępnych miejsc w feldze – szczelin przy ramionach itp.

Malowanie proszkowe felg

Ostatnią metodą malowania felg jest malowanie proszkowe. To najbardziej zaawansowana metoda, gwarantująca uzyskanie super efektu, a przed wszystkim bardzo dużej trwałości nowej powłoki. Malowanie proszkowe wykorzystuje zjawisko elektrostatyczności. Farba wykorzystywana w tej metodzie malowania nie ma postaci płynnej, tylko jest proszkiem o bardzo drobnym ziarnie. Jest on rozpylana nad felgą, która zostaje przypięta do elektrody. Następuje wówczas zjawisko przyciągania elektrostatycznego. Farba, a właściwie proszek dokładnie przylega do wszystkich elementów felgi, docierając nawet do tych najtrudniej dostępnych miejsc. Następnie felga zostaje odpięta do elektrody i jest przeniesiona do specjalnego pieca. Panuje w nim bardzo wysoka temperatura. Po umieszczeniu felg w piecu, drzwi do niego zostają zamknięte. Felga rozgrzewa się do coraz wyższej temperatury, a wraz z nią również pokrywająca je farba. Ulega ona rozpuszczeniu i stopieniu z pozostałymi cząstkami w jednolitą całość. Wygrzewania farby proszkowej zapewnia powłoce dużą trwałość i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, korozję oraz działanie czynników chemicznych. Metoda ta jest zaliczana do najdroższych, ale równocześnie pozwala uzyskać naprawdę świetny efekt. Malowanie proszkowe felg może być wykonane w dowolnym kolorze z palety RAL. To świetna technika na renowację starych felg i nadanie im zupełnie nowego wyglądu. Koszt tej metody malowania to około 100 złotych za jedną felgę. W tę cenę wliczono nie tylko malowanie, ale również przygotowanie felg pod renowację. Podana cena może ulec zmianie na wyższą, jeśli wzór felgi jest skomplikowany i np. trudny w przygotowaniu.

Ile kosztuje ręczne malowanie felg? Cena w dwóch pierwszych przypadkach głównie zależy od rodzaju i jakości użytych farb i pozostałych akcesoriów. Z powodzeniem można przyjąć, że koszt pomalowania 4 felg stalowych pędzlem lub sprayem łącznie zamknie się w 100 złotych. Różnica jest widoczna gołym okiem. Należy się jednak zastanowić czy uzyskana różnica rekompensuje poświęcony czas, sprzątanie, wysiłek, a także czy wytrzymałość uzyskanej w ten sposób powłoki będzie dla nas satysfakcjonująca. Może się po analizie okazać, że lepiej jest dopłacić kilkaset złotych i skorzystać z kompleksowej usługi renowacji felg metodą malowania proszkowego.

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 388 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Profesjonalne podejście
2024-05-28
Jestem mega zadowolony. Pełen profesionalizm ze strony konsultanta zajmującego się zamówieniem. Szybko, sprawnie mimo że felgi były na zamówienie pod konkretne auto. Gorąco polecam.
pixelpixel